Rosacea a rozšírené cievky

Príčiny: Rosacea je relatívne rozšírené kožné ochorenie. Predovšetkým v štádiu kuperózy je dobre zvládnuteľné pri optimálnej kozmetickej starostlivosti a režimových opatreniach. Neexistuje jedna konkrétna príčina, ktorá k rosacei vedie. Isté je, že z klinického hľadiska sa jedná o poruchu prúdenia krvi v drobných cievkach.

Rolu pravdepodobne zohráva vrodený sklon k určitej krehkosti cievok a znížená kapacita ciev odvádzať rýchlo z danej oblasti krv a nastáva určité hromadenie. Stav opakovaného prekrvenia kože na tvári s neschopnosťou rýchlo krv odviesť vedie neskôr k trvalému poškodeniu mikrocirkulácie s poruchou mnohých funkcií kože. Tá sa stáva menej odolná voči niektorým nežiaducim mikroorganizmom s následnými prejavmi zápalu.

Typické prejavy: Ochorenie prechádza niekoľkými štádiami. Spočiatku sa objavuje pri náhlej zmene teploty prchavé začervenanie tváre alebo aj nosa, ktoré rýchlo mizne. Postupne sa začervenanie stáva trvalejším a pridáva sa viditeľná kresba drobných kožných cievok – kuperóza. Následne sa objavujú zápalové pustuly, ktoré môžu imitovať ložiská akné (odtiaľ akne rosacea). V konečnom dôsledku je koža v miestach resacei viditeľne poškodená, je zhrubnutá so všetkými predchádzajúcimi známkami. U mužov sa objavuje rinofýma – akoby opuchnutý, tmavo červený až fialový nos s výrazne rozšírenými pórmi.

Typický vek: 30. a viac rokov

Prevládajúce pohlavie: mierne prevládajú muži

Rizikové faktory: Vrodená dispozícia „krehkosti“ ciev, poruchy zrážanlivosti krvi, zamestnanie s výraznými zmenami teploty (mäsiari, kuchárky, poľnohospodárstvo), nadmerné pitie alkoholu, kávy a kofeínových nápojov, ostré jedlá. Rosacea sa výrazne zhoršuje po opálení. Dôsledná fotoprotekcia je súčasťou liečby aj preventívnej kozmetickej starostlivosti.

Výživa: Je nutné sa vyhýbať ostrým jedlám, alkoholu, kolovým a kofeínovým nápojom.

Liečba: Antimikrobiálna – antibiotiká a antimykotiká – erytromycín, tetracyklin, metronidazol. Súčasťou liečby je dôsledná fotoprotekcia. Liečbu rosacei v štádiu prejavu zápalových pustúl by mal vždy viesť skúsený lekár.

Kozmetická starostlivosť: Prejavy rosacei sú kozmeticky dobre zvládnuteľné do úrovne rozšírených cievok (kuperózy) bez prejavov zápalových pustúl. Ošetrenie sa sústreďuje na stiahnutie rozšírených cievok, zabraňovanie ich ďalšieho praskania a tím na zmiernenie úrovne začervenania. Úspech je závislí na dodržiavaní odporúčaní vrátane výživy a na pravidelnej salónnej a domácej starostlivosti. Intenzívna starostlivosť trvá 6 mesiacov aj dlhšie a musí byť sprevádzaná dôslednou fotoprotekciou faktormi od SPF 20 a vyššie. Samotné rozšírené cievky je možné odstraňovať tiež niektorými typmi laserov, IPL alebo epilačnou ihlou.

Upozornenie: Nie všetky rozšírené cievky musia byť znakom začínajúcej rosacei a môžu byť podmienené iným typom ochorenia krvných kapilár. Príčinou môžu byť autoimunitné choroby typov sklerodermie, stavy po ožarovaní (radiodermatitídy) alebo sa môžu jednať o kožný névus vychádzajúci z krvných ciev (napr. nevus flammenus – tzv. oheň).

Žiadna položka