Opar
Typické prejavy: Vírus postihuje kožu, sliznicu aj rohovku oka. Existujú dva typy. Typ I je zodpovedný za opary pier a slizníc, typ II zodpovedá za opar genitálií a ďalších partií dolnej polovice tela. Charakteristické sú pľuzgieriky, ktoré sú spočiatku číre a postupne sa mliečne zakalia. Pľuzgieriky postupne splývajú, praskajú a vzniká na nich chrasta. Proces hojenia oparu v závislosti na jeho lokalizácií trvá do 14 dní. Najčastejšie sa vyskytuje opar pier, sliznice úst, ďasien alebo rohovky. Najmä opar rohovky predstavuje riziko pre možnosť vzniku jazvy. Mimo predchádzajúcich dvoch typov stojí pásový opar, ktorý je spôsobovaný vírusom zhodným s vírusom kiahní. Do tela sa dostáva vdýchnutím a šíri sa do periférnych nervov. Potom sa objavia kožné príznaky v mieste postihnutie príslušného nervu. Na koži vznikajú pľuzgieriky, ktoré sú väčšie ako pri klasickom opare. Ochorenie je bolestivé a často sa hojí do depigmentovaných jazvičiek behom 2 až 3 týždňov. Dôležité je zabránenie šírenia infekcie.
Liečba: Úplne spoľahlivý liek neexistuje ani na bežné opary. Vo väčšine prípadov na opary typu I a II je účinný acyklovir (herpesin, Zovirax a iné) vo forme krému alebo očnej masti. Pri závažnejších prejavoch alebo pri pásovom opare sa užíva v tabletkách, prípadne je podávaný injekčne.
Kozmetická starostlivosť: Niektoré éterické oleje majú preukázaný virucidný účinok proi vírusu, ktorý spôsobuje mimo iného opary pier. Patrí k Čajovníkov silica alebo Mätová silica. Hojenie niektorých stavov podporuje Neoderm krém.