Atopická dermatitída
Príčiny: Geneticky podmienená dermatitída, ktorú nie je možné vyliečiť, ale často úspešne udržiavať v nemennom alebo klinicky prijateľnom stave. Príčinou je vrodený sklon reagovať nadmernou imunitnou reakciou na rôzne látky z okolitého prostredia (alergény). Po kontakte atopika s alergénom nastáva rýchla imunitná odpoveď, ktorá je často sprostredkovaná protilátkou typu IgE.
To, kde sa tento vrodený sklon (atopia) prejaví, záleží na mnohých faktoroch. Atopiu s kožnými prejavmi označujeme ako atopickú dermatitídu. Inými miestami sú sliznica dutiny nosnej, rohovka alebo dýchacie cesty. Za najvážnejší prejav atopie pokladáme bronchiálnu (prieduškovú) astmu. Atopia sa vyvíja v priebehu života človeka a často sa premiestňuje z jedného orgánu na druhý. Ak nás v detstve trápil atopický ekzém, v dospelosti to môžu byť opakované zápaly rohovky a spojiviek alebo alergická nádcha a kožné príznaky sa môžu výrazne oslabiť. Vonkajšími alergénmi bývajú najčastejšie plyny, prach, perie alebo niektoré potraviny (orechy, bielkovina kravského mlieka, a iné). Doposiaľ nie úplne objasnený mechanizmus potom „prerozdeľuje“ pôsobenie alergénu tak, že v niektorých prípadoch sa prejaví jeho prítomnosť reakciou na koži, inokedy na dýchacej alebo očnej sliznici. V extrémnych prípadoch je reakcia atopika na vonkajší alergén tak silná a rýchla, že vyvolá anafylaktický šok – napríklad po bodnutí včelou. Tento stav môže byť zodpovedajúci prvej pomoci a intenzívna terapia končí aj smrťou.
Typické prejavy: Prejavy atopickej dermatitídy sa s vekom menia. V kojeneckom veku dominuje postihnutie tváre – začervenanie so šupinatením až mokvaním. Prejavy postupne prechádzajú na hlavu, trup, končatiny. V detskom veku sa atopická dermatitída „sťahuje“ do lakťových a podlakťových jamiek, na zápästia, chrbty rúk alebo na šiju a hornú časť hrudníka. V dospelosti tieto miesta pretrvávajú. V koži dlhodobo prebieha chronický zápal, ktorý výrazne oslabuje kožnú bariéru a vedie ku vzniku niektorých defektov. Typické sú hyperpigmentácie po opakovanom zápale. Niekedy je prítomné výrazné svrbenie, ktoré človeka prebúdza aj v noci. Aj keď známky atopickej dermatitídy s vekom často ustupujú, môžu sa kedykoľvek znova vrátiť. Pozostatkom prekonanej akútnej fázy je výrazne „zoschnutá“ koža, ktorá vyžaduje trvalú starostlivosť. Pre kožu atopika sú charakteristické určité diagnostické znaky. Podrobnejšie informácie nájdete v brožúre Starostlivosť o suchú pleť.
Typický vek: najčastejšie detstvo, ale prejavy môžu byť vo všetkých vekových kategóriách
Prevládajúce pohlavie: mierne prevládajú muži
Rizikové faktory: Atopická dermatitída je geneticky vzácne ochorenie. Jej výskyt pri vrodenej dispozícií sa nikdy nedá vylúčiť. Pri správnych režimových a hygienických opatreniach však môžeme túto chorobu udržiavať s prijateľnými prejavmi alebo dokonca bez výraznejších príznakov. Ideálne je, pokiaľ chorý pozná svoje hlavné alergény. Nežiaduce sú kozmetické prípravky s nadmerným množstvom vody bez hydratačných zložiek, parfumovaná kozmetika, prípravky s liehom, sprchovanie alebo kúpele v horúcej vode, glycerinové mydlá, nepriedušné odevy, v ktorých môže dôjsť k poteniu a zapareniu. Chladné, suché počasie stav zhoršuje. Snaha o nadmernú hygienu a bránenie dieťaťu v kontakte s vonkajším prostredím môže byť naopak následne provokujúcim faktorom atopie.
Liečba: Diagnózu a liečbu atopickej dermatitídy vždy musí viesť špecializovaný lekár. Postupy sa líšia podľa veku, intenzity a štádia ochorenia. V akútnych fázach sa používajú moderné nefluorované kortikosteroidy doplnené o relipidačnú liečbu. Pri bakteriálnych infekciách sa aplikujú antibiotika alebo antimykotiká. Súčasťou liečby sú aj tzv. konštitučné kozmetické prípravky, ktoré obnovujú vláčnosť, hydratáciu a lipidáciu kože (Sebucel mlieko, Sebucel krém a Neoderm krém). Modernú liečbu predstavujú látky modulujúce imunitnú reakciu inak ako kortikosteroidy. K nim prislúchajú niektoré imunosupresívne antibiotiká.
Kozmetická starostlivosť: na význame naberá kozmetické starostlivosť predovšetkým v chronickom alebo v nemom štádiu ochorenia, kedy je koža suchá, môže sa šupinatieť a praskať. V tejto fáze je veľmi dôležitá pravidelná domáca starostlivosť. Tá spočíva predovšetkým v hydratácií kože a v obnove chýbajúceho povrchového tukového filmu. Priaznivo pôsobia predovšetkým kozmetické mastné krémy a mlieka typu voda v oleji s obsahom rastlinných olejov (sójový, pupalkový, slnečnicový), ktoré obsahujú kyselinu gama-linoleovú, ktorá ma preukázaný pozitívny význam. Ďalšími vhodnými prípravkami sú prostriedky so zmäkčujúcou a hydratačnou ureou alebo s protisvrbivým polidokanolom. Neoddeliteľnou súčasťou domácej starostlivosti sú režimové opatrenia – vzdušný odev, zábrana potenia, používanie syndetov (SENSITIVE Hydratačný telový šampón) a kúpele s hydrofilnými olejmi alebo v slabých soľných roztokoch (Minerálna soľ). Svoju rolu zohráva aj strava, vyhýbanie sa stresu a dlhodobý pobyt pri mori (Jadran, Mŕtva more, ...).
Upozornenie: POZOR – Pre atopickú dermatitídu je charakteristické, že alergén je najčastejšie vdýchnutý alebo skonzumovaný, ale prejav sa objaví na koži. Priamy kontakt alergénu s kožou vlastnú atopickú dermatitídu vyvolá menej často, ale môže byť príčinou rozvoja iritačnej alebo aj kontaktnej dermatitídy, pretože bariérová funkcia kože je pri atopii významne oslabená.