Nezhubné nádory kože

Typické prejavy: Nemetastázujú, rastú pomaly alebo vôbec, sú dobre ohraničené a voči okoliu sú pohyblivé (neprirastajú).

Ďalšie informácie: • Firbóm • Hemangióm • Keloid • Lipóm • Seboroická alebo senilná bradavica (veruka)

 

Fibróm

Typické prejavy: je to mäkký nezhubný nádor rôznych tvarov (pupeň, stopka, lalok). Najčastejšie sa vyskytuje v podpaží a na krku. Typický je pre obézne osoby, ale môže sa objaviť u kohokoľvek.

Liečba: chirurgická alebo prepálenie stopky kauterom

Hemangióm

Typické prejavy: Tvorí na koži bodky, pupence alebo až hrbole červenej, fialovej s prechodmi až do modrej farby. Hemangióm môže byť hladký alebo až bradavičnatý. Je vždy mäkký a má hubovitú konzistenciu. Typickým miestom výskytu je tvár, ale môže byť aj v ústach. Niektoré typy sa objavia už po narodení, väčšinou zmiznú do 10. až 12. roku, iné zostávajú po celý život.

Liečba: chirurgická, sklerotizácia, elektro a diatermokoagulácia, laser

Keloid

Súvisiace problémy: Jazvy

Typické prejavy: Keloid alebo keloidná jazva vystupuje nad povrch kože ako tuhé vyklenutie. Spočiatku je keloid ružový, postupne bledne. Útvar môže byť značne veľký (aj veľkosť dlane). Keloidy vznikajú často ako následok neadekvátneho hojenia. Poškodená koža sa nehojí do normálneho kožného tkaniva, ale vzniká jej hypertrofická náhrada. Sklon k tvorbe keloidov je geneticky podmienený.

Liečba: plsticko – chirurgická, nástreky kortikosteroidov a hyluronidázy, gély a náplasti na báze silikónov. Úspešný typ liečby predstavuje použitie CO2 (oxid uhličitý), ktorý sa drobnými vpichmi vpravuje do keloidu.

Kozmetická starostlivosť: Platí zásada, že čím skôr sa vzniknutý keloid začne odstraňovať, tým je šanca na úspech väčšia. Jazvu je nevyhnutné zmäkčovať a masírovať zvláštnymi ťahmi. Pre tento účel vyvinula kozmetika SynCare Keloderm gél. Dĺžka starostlivosti podľa typu a rozsahu keloidu trvá až 5 mesiacov.

Lipóm

Typické prejavy: Podkožný nezhubný nádor tukového tkaniva. Prejavuje sa ako „hrčka“ v podkoží dobre pohyblivá, niekedy aj bolestivá na dotyk. Často sa zamieňa s aterómom (cysta v koži).

Liečba: chirurgická

Seboroická alebo senilná bradavica (veruka)

Typické prejavy: Je najčastejším typom nezhubných nádorov kože. Najčastejšie postihuje mužov vo vyššom veku. Spočiatku sa jedná o ložiská ostro ohraničené, malé, nažltlé, ploché a len jemne vystupujúce nad povrch kože. Neskôr sa útvar vyvyšuje a zväčšuje, tmavne a je bradavičnatý. Farba sa mení až do čiernej. Tieto typy verúk (bradavíc)sa nikdy malígne nezvrhávajú.

Liečba: chirurgická, laser alebo kryoterapia

Žiadna položka