Zrelá pleť
Príčiny: Drobná vráska, pokles napnutia pleti alebo hyperpigmentácia nemusí byť znakom starnutia, ale je prejavom určitej lokalizovanej poruchy. Koža sa môže vysušiť po opaľovaní, práve tak ako sa rozvinie nadmerný pigment. Samotné starnutie je biologický proces zakotvený v ľudskom genóme a prebieha z biologického pohľadu od počatia.
Kombináciou vnútorných a vonkajších faktorov vedie k typickým prejavom starnutia organizmu. Jedným z prejavov sú aj zmeny v koži. Dôležitú rolu v procese jej starnutia zohrávajú hormóny. U žien je tento proces zvýraznený nástupom a priebehom menopauzy. U mužom prebieha hormonálna prestavba menej intenzívne, ale s rovnakým výsledkom. Okolo 55. a 65. roku dochádza k postupnému útlmu činnosti mazových žliaz. Znižuje sa schopnosť obnovy rohovej vrstvy pokožky a jej bariérová funkcia. Znižuje sa aj miera „ochoty“ vrchnej časti rohovej vrstvy olupovať sa a preto sa rozvíjajú rôzne dyskeratózy. Významné zmeny nastávajú aj v zmaši. Vplyvom mnohých vnútorných faktorov dochádza k útlmu tvorby kolagénových vlákien a ku zníženiu obsahu sieťujúcich látok typu glykosaminoglykanov (napr. kyselina hyaluronová alebo dermatan sulfát). Výsledkom je viditeľný pokles elasticity kože, ktorý sa prejavuje najskôr v oblasti očí, na čele, neskôr na krku a dekolte. Naopak sa zvyšuje podiel plastických vlastností kože – teda schopnosť kožu tvarovať, bez toho, aby sa rýchlo vracala do pôvodnej podoby. To dokumentuje kožná riasa vytvorená zodvihnutím časti kože, ktorá sa len pomaly vracia do pôvodnej podoby.
Typické prejavy: Pokles napnutia pleti, vytvorená kožná riasa sa neochotne vracia do pôvodného tvaru, rozvoj mimických vrások nie len okolo očí a medzi obočím, ale výraznejšie na čele a okolo úst. Známky ochabnutia pleti na krku a dekolte, výraznejšie zvýšenie počtu hyperpigmentácií, zmena farby vlasov. Starnutie kože je vždy nutné hodnotiť v súvislostiach a jeden znak nemusí byť známkou starnutia. Typický vek, kedy zisťujeme súvisiace prejavy starnutia pleti je 35. až 40. rok. U osôb, ktorá sa nadmerne opaľujú, sa môže hranica posunúť k 30. roku, výnimočne aj nižšie. Naopak u osôb, ktoré sa šetria pred slnkom a starajú sa z hľadiska hydratácie a ochrany o svoju pokožku, je možné posunúť prejavy starnutia k veku nad 45 rokov.
Typický vek: Rozvinuté prejavy od 60. roku vyššie, ale veľmi záleží na genetických dispozíciách a vzťahu k pleti.
Prevládajúce pohlavie: obe pohlavia rovnako
Rizikové faktory: Proces starnutie je určený v génovej štruktúre danej DNA. Každá bunka sa môže rozdeliť len v obmedzenom počte delenia. Ovplyvniť tento počet účinne zatiaľ nedokážeme. Vieme však vytvoriť také podmienky, ktoré účinne oddialia prejavy starnutia organizmu, vrátane známok na koži. Platí, že čím skôr začneme s prevenciou, tým úspešnejší budeme. Starnutie kože je významne závislé ne celoživotnom vzťahu k nej. Za hlavné rizikové faktory je všeobecne pokladané neúmerné opaľovanie. Zdravotné riziká s ním spojené sú popísané v sekcii venovanej poškodeniam po opaľovaní. Nevhodne dlhý opakovaný pobyt na slnku vedie postupne k strate elasticity a k celkovému zhrubnutiu pleti. na pokožku pôsobí nepriaznivo aj dlhodobý stres, fajčenie a pravidelné pitie alkoholu. Práca Johansena (Johansen at al. 1999) preukázala, že nedostatok spánku a pohybu vedie k predčasnému starnutiu kože.
Liečba: Samotné bežné (fyziologické) starnutie pleti neliečime. Samotná kauzálna (priamo ovplyvňujúca starnutie) liečba nie je možná. Na druhej strane pokroky v lekárskej kozmetike, estetickej dermatológií a plastickej chirurgii umožňujú významne potlačiť prejavy starnutia. Možnosti sú dnes veľmi široké – počínajúc aplikáciou butulinotoxinu a výplní, cez mezoterapiu až k chirurgickému liftingu a laserovej dermochirurgii.
Kozmetická starostlivosť: prípravky proti starnutiu pleti a pre pleť so známkami starnutia tvoria najviac predávanú skupinu kozmetických prípravkov. Mnoho žien aj mužov vydáva vysoké čiastky za kozmetiku zabraňujúcu rozvoj známok starnutia pleti. často zabúdajú, že najdôležitejšou a zatiaľ aj najúčinnejšou zbraňou je prevencia starnutia. Obsah UV filtrov v denných kozmetických prípravkoch by mal byť samozrejmosťou. Vhodné sú predovšetkým fyzikálne UV filtre (oxid titaničitý, oxid zinečnatý). Všetky denné krémy SynCare obsahujú tieto fyzikálne filtre a ich sila je v rozpätí SPF 8 až 10, čo bohato postačuje na dennú ochranu bez cieleného opaľovania. Starnúca a zrelá pleť môže byť zvýšene citlivá, preto volíme pre jej starostlivosť nedráždivé prípravky. pokožku odlíčime Čistiacim gélom alebo Čistiacou emulziou. Vhodné je zrelú pleť dobre hydratovať a potom prekryť maskou (Macadamia Age výživná maska, Oxygenia O2 maska), poprípade pred tým aplikovať sérum. Rýchli efekt pri vypnutí pleti prinášajú séra (Sérum morské liftingové, Sérum regeneračné) alebo mikroampulárne séra (Micro Ampoules Longavity Maris Collagen). O zrelú pleť je nevyhnutné sa starať pravidelne denne. Nezastupiteľnú úlohu pri tom zohrávajú denné ochranné a nočné výživné krémy rady Renovia (Renovia denný krém, Renovia nočný výživný krém). Proti viditeľným mimickým vráskam sa v poslednej dobe používajú prípravky s obsahom látok podobných butulinotoxinu, ale bez jeho nežiaducich účinkov. Moderná je predovšetkým látka Argireline, ktorá pôsobí priamo na uvoľnenie mimických svalov zapríčiňujúcich vrásky tváre a krku. Rada SynCare DermaBOTEXIN obsahuje Argireline v najvyšších koncentráciách roztoku – až 33%. Pre domácu starostlivosť je vhodné predovšetkým DermaBOTEXIN sérum 18%, Micro Ampoules DMAE, Alginátová maska DermaBOTEXIN a DermaBOTEXIN krém13%. Tieto prípravky pôsobia postupne, ale dlhodobo. Profesionálna salónna alebo lekárska starostlivosť proti vráskam a starnutiu môže byť ešte širšia a pozostáva napríklad z dermarollerovej mezoterapie alebo z peelingu ovocnými kyselinami.