Kvasinkové infekcie

Príčiny: Najtypickejšími predstaviteľmi kvasinkovej infekcie kože a slizníc sú kandidy. Tieto huby žijú prirodzene na koži, v ústach, v pošve, v črevnom trakte, ale tiež na ovocí a zelenine. Za vhodných podmienok sa rozmnoží a spôsobí infekciu. Pre kvasinky podobne je ideálnym prostredím teplo, vlhko, posun pH kože do zásaditých hodnôt (nevhodné mydlá alebo aj kozmetika). Za rizikové faktory je nevyhnutné pokladať tiež obezitu, cukrovku, podvýživu alebo iné ochorenia, ktoré majú vplyv na imunitný systém – napr. AIDS.

S kvasinkovou infekciou sa môžeme tiež stretnúť po dlhodobom podávaní antibiotík alebo kortikosteroidov. Kandidóza pošvy je najčastejšou ženskou kandidózou. Typický je neskorší vek, ale stále častejšie a môžeme stretnúť s kandidózami aj okolo 30. roku. Sliznica pošvy je začervenaná, intenzívne svrbí a je sprevádzaná belavým výtokom. Opakovaná infekcia je rizikovým faktorom predovšetkým pre zhubné nádory vonkajších ženských pohlavných orgánov (vulva) a pravdepodobne aj maternice. V prevencií opakovaných kandidóz pošvy zohráva dôležitú rolu správna hygiena intímnych miest. Pre mytie sa všeobecne odporúčajú stredne kyslé mycie emulzie. Kandidóza sliznice úst sa nazýva soor alebo múčnivka. Typické sú biele povlakovité škvrny na jazyku, na sliznici tváre alebo podnebia. Infekcia môže prechádzať až do hltanu alebo na kútiky úst. Typickým vekom pre postihnutie sú deti do dvoch rokov. U dospelých je soor často známkou poruchy imunity.

Typický vek: dospelí, s výnimkou niektorých typov tiney hlavy

Prevládajúce pohlavie: mierne prevládajú muži

Rizikové faktory: Kontakt s osobou alebo so zvieraťom s mykózou, kontakt s infekčným odevom alebo plochou. Nevhodný odev a obuv – nepriedušné, nečisté. Vyslovene nevhodné sú gumové čižmy, galoše, tenisky, silonové ponožky a pančuchy.

Liečba: Vo väčšine prípadov postačí liek podávaný v rôznych formách priamo na postihnutú kožu. Na trhu je rada voľne dostupných preparátov proti plesniam. Plesne však bývajú veľmi úporné. Obzvlášť pleseň nechtov je vhodné zveriť do starostlivosti odbornému lekárovi. Odporúčame vždy navštíviť lekára, ktorý zvolí racionálny spôsob liečby.

Kozmetická starostlivosť: Správna osobná starostlivosť aj odborná kozmetika je veľmi dôležitá. Kozmetička, pedikérka alebo menikérka sú často prvé, kto si všimne plesňovú infekciu na koži. Veľmi dôležité je dodržiavanie zásad osobnej hygieny. Je dôležité si uvedomiť, že plesňou môžete nakaziť aj svoje okolie. V prípade nedobrej úrovne hygieny v kozmetickom salóne alebo pri pedikúre a manikúre môže byť infikovaných mnoho zákazníkov. Pokiaľ máme kožné plesne, vždy tieto zariadenia navštevujeme vo chvíli, keď sú vyliečené. Optimálna kozmetická starostlivosť môže významne prispieť k prevencií plesní a k zábrane ich opätovného vzniku. Predovšetkým koža nôh a rúk by mala byť udržovaná vláčna, dobre hydratovaná. Vhodný na nohy je prípravok PediCALX s protiplesňovou zložkou. Pre starostlivosť o pokožku tela je odporúčaný BALNEO WELLNESS Hydratačný telový balzam. Vhodné sú aj kúpele s morskou soľou (Minerálna soľ). Pre umývanie kože používame mierne kyslé mydlá – syndety (Sensitive Hydratačný telový šampón). Pri diagnóze seboroickej dermatitídy sa veľmi dobre osvedčil Gél pri aktívnom akné, ktorý obsahuje ciklopirox s výborným protiplesňovým účinkom. Samozrejmosťou je vzdušný odev a optimálna, dobre vetraná obuv. Dôležitá je aj hygiena odevov a obuvi. Ak vás trápia plesne, dezinfikujte obuv, prípadne aj ponožky napríklad Septonexom, Canifug – Lösung alebo Mykodecidínom.

Žiadna položka