Bradavice
Typické prejavy: Rozlišujeme niekoľko typov. Ploché bradavice sa vyskytujú najmä u detí predovšetkým na chrbtoch rúk, na predlaktí a na tvári. Sú ploché a väčšinou husto nepravidelne vysiate. Obyčajné bradavice viac vystupujú nad povrch kože a svojím tvarom môžu pripomínať zrnko šošovice. Farba je žltohnedá až červená. Sú typické pre deti, ale môžu sa objaviť aj u dospelých predovšetkým na chrbtoch rúk, po dĺžke prstov, ale na perách. Na chodidlách kvôli tlaku nemôžu rásť do výšky, vnárajú sa do kože a môžu napodobňovať kurie oká. Tieto bradavice sú často veľmi bolestivé. Posledným typom bradavíc sú kondylómy alebo Condylomata accuminata. Postihujú ženské a mužské pohlavné orgány. Ich vznik a rozvoj podporuje nedostatočná hygiena. Môžu rásť do podoby tvaru karfiolu alebo stopiek. Často na povrchu mokvajú. Svojím vzhľadom môžu napodobňovať spinocelulárny karcinóm, viď zhubné kožné nádory.
Liečba: Obyčajné a ploché bradavice sa odstraňujú tekutým dusíkom, podofylinom, kyselinou retinovou alebo modifikovaným typom liehu. Po novom je možné použiť aj niektoré typy laserov, prípadne kauter. Kondylómy sa chirurgicky odstraňujú alebo použije podofylin.
Kozmetická starostlivosť: Bradavice ako ochorenie vírusového pôvodu nie je možné odstrániť bežnými kozmetickými prostriedkami. Dôležitá v prevencií bradavíc je hygiena kože, pravidelné umývanie, vhodná obuv, udržovanie čistoty vonkajších pohlavných orgánov. Dobre hydratovaná a zvláčnená koža je menej náchylná k rozvoju tejto infekcie. Pre kozmetickú starostlivosť sa odporúča pre udržanie vláčnosti kože chodidiel PediCALX a rúk Sebuce LipoSkintelové mlieko alebo Krém na ruky s konopným olejom. Vírusy spôsobujúce bradavice sú citlivé na prítomnosť uhličitanu vápenatého, ktorý ich ničí. Z toho dôvodu je možné použiť SynCare vyživujúcu telovú morskú alginátovú masku, ktorá pôsobí virucidne.