Kontaktná alergická dermatitída

Typické prejavy: Alergia sa prejavuje v mieste kontaktu kože s alergénom. Často je viditeľné ostré ohraničenie reakcie – napríklad začervenaný odtlačok na koži v tvare hodiniek s alergénom niklom, odtlačené steblo trávy na nohách alebo opuch kože na tvári kopírujúci aplikáciu kozmetiky. Neskôr môže dôjsť k určitému „rozmazaniu“ okrajov. Typické je začervenanie kože, opuch, svrbenie alebo až pálenie s miernou bolestivosťou. POZOR – samotné začervenanie po aplikácií kozmetiky nie je priamou známkou kontaktnej alergickej reakcie. V niektorých prípadoch sa alergia rozvinie až po aktivácií alergénu napríklad slnečným žiarením, potom hovoríme o fotoalergickej a fotodynamizujúcej kontaktnej alergickej reakcii.

 Typický vek: akýkoľvek vek

Prevládajúce pohlavie: bez rozdielu

Rizikové faktory: Genetická dispozícia, trvalé oslabovanie kožnej bariéry nevhodnou starostlivosťou alebo prostredím (parch, chemikálie, zle volená kozmetika, odmasťovadlá, pracie a mycie prostriedky). Je nevyhnutné vylúčiť známe alergény. Z kozmetického hľadiska sú to predovšetkým zložky parfumov, chemické filtre UV žiarenia, farbivá alebo konzervačné látky. Medzi najrizikovejšie patria farbivá na vlasy, trvalé, očné tiene a kontúrky, laky na nechty a odlakovače. Z tohto pohľadu sa javí certifikovaná bikozmetika ako bezpečnejšia pre osoby s potenciálnym rizikom alergických alebo dráždivých reakcií.
Informácie o biokozmetike SynCare

Liečba: Pri podozrení na alergickú reakciu je vždy nevyhnutná návšteva lekára. Lekár často vykoná kožné testy so sériou najznámejších alergénov. V mnohých prípadoch sa ani tak nepodarí odhaliť konkrétny alergén. Pri akútnych prejavoch dermatitídy sa používajú vysušujúce prostriedky vrátane hydrokrémov, neskôr zvláčňujúce masti. Pľuzgieriky sa zapúdrovávajú. V akútnej fáze sa hojne využívajú protizápalové účinky kortikosteroidov. Pri riziku mikrobiálnej kontaminácie sa lokálne aplikujú antibiotiká. V prípade bezodkladnej potreby návštevy lekára kontaktujte svojho obvodného lekára alebo lekársku službu prvú pomoc.

Kozmetická starostlivosť: Pri akútnej kontaktnej alergickej dermatitíde je použitie akejkoľvek kozmetiky zakázané. Pri prechode z akútnej fázy do fázy hojenia, sa v Ambulancii estetickej dermatológie SynCare osvedčilo použitie prípravkov, ktoré urýchľujú obnovu kože ako je Neoderm krém. Po odznení reakcie zostáva často dlhodobo koža v miestach postihnutia suchá. Pre tieto prípady je dobrý Sebucel krém alebo pre nanesenie na väčšie plochy Sebucel LIPOskin telové mlieko. Pre vylúčenie alergickej reakcie kombinovanej s opaľovaním odporúčame používať výhradne fyzikálne UV filtre – napríklad SynCare SUN PROTECT SPF 20.

Žiadna položka