Suchá a dehydrovaná pleť

Súvisiace problémy: šupiny

Príčiny: Suchá a dehydrovaná pleť je zapríčinená skôr než nedostatkom vody, nedostatkom látok, ktoré vodu v koži pútajú. Suchosť pokožky môže byť získaná alebo vrodená a bezprostredne súvisí so schopnosťou kože pútať vodu. Tá je zaistená tromi navzájom prepojenými mechanizmami.

Prvým je prítomnosť vodu pútajúcich zložiek typu kyseliny hyaluronovej, kolegénu alebo kyseliny pyrolidon karboxylovej predovšetkým v druhej vrstve kože – v zamši. Ďalší reprezentujú niekoľkovrstvové tuky predovšetkým typu ceramidov alebo lipoidy typu cholesterolu usporiadané pod rohovou vrstvou pokožky. Tretím významným faktorom je aktivita mazových žliaz, ktoré produkujú povrchový kožný maz. Hranice medzi ešte „bežnou“ suchou pokožku a už chorobným stavom je vyznačená neostro. Tam, kde sa k prejavom suchej kože (šupinatenie, matný vzhľad, prázdne póry, začervenanie) pridávajú aj známky zápalu (silnejšie začervenanie, svrbenie, opuch, praskanie kože, porucha rohovatenia a iné), hovoríme o patologickej suchej koži, ktorá je často spojená s chorobami ako je atopická dermatitída alebo lupienka. Predovšetkým kožný ochranný tukový film tvorí aj ochrannú bariéru pred prienikom cudzorodých látok. Ak táto ochrana chýba, koža reaguje nadmerne na potenciálne dráždivé zložky prostredia. To je jedna z ciest vedúcich k citlivej pleti. u osôb so sklonom k suchosti pleti sa skôr prejavujú známky starnutia kože (viď. zrelá pleť). Suchá pokožka je v niektorých prípadoch bežným fyziologickým stavom. Tak je tomu napríklad u detí (viď. detská pleť), pri ktorých sú mazové žľazy relatívne málo aktívne, avšak sú vyvážené vnútornými faktormi, ktoré dokážu pútať vodu v pleti. s postupujúcim vekom ubúdajú v koži látky, ktoré pútajú vodu. Okolo 70. roku predstavuje ich redukcia až ¼ pôvodného množstva. V taktom prípade hovoríme o fyziologickej suchosti kože seniorov (viď zrelá pleť).

Typické prejavy: Matný vzhľad, póry sú jemné až nezreteľné. Pleť môže byť jemne ochabnutá najmä v neskoršom veku. Ak je citlivá , objavujú sa spravidla aj rozšírené cievky (rosacea) a neznášanlivosť k rade kozmetických prípravkov. Pri vystupňovaných problémoch sa môže objaviť aj praskanie pokožky (najmä na rukách) a dráždenie prechádzajúce aj do chronického stavu.

Typický vek: akýkoľvek vek, najčastejšie v detstve a v seniorskom veku

Prevládajúce pohlavie: obe pohlavia rovnako

Rizikové faktory: Vrodená dispozícia, práca s vysušujúcimi látkami (stavebný materiál, silné kyseliny alebo zásady, organické rozpúšťadlá, prašné prostredie, krieda). Rovnako nevhodne volená kozmetika môže prispieť k suchosti pleti. vylučujeme predovšetkým mydlá s vysokým obsahom glycerínu, prípravky s etanolom alebo s vysokým obsahom vody bez odpovedajúcich tukových zložiek – gély a gélokrémy.

Liečba: Ošetrenie suchej pleti prislúcha k domácej kozmetickej starostlivosti alebo do rúk kozmetičky. Lekár lieči až patologické stavy typu atopickej dermatitídy alebo lupienky.

Kozmetická starostlivosť: Základom je pravidelná denná domáca starostlivosť o suchú a dehydrovanú pleť. Platí zásada, že kožu ošetrujeme kedykoľvek, keď cítime suchosť. Vzhľadom k tomu, že suchá pokožka je často aj citlivá, odporúčame najskôr vyskúšať vzorky. Kozmetika SynCare ponúka vzorky z väčšiny svojich výrobkov. Veľmi vhodné pre ošetrenie suchej pleti sú prípravky s obsahom rastlinných olejov s vysokým obsahom kyseliny gama-linoleovej. K nim patrí predovšetkým sójový alebo pupalkový olej. Prípravky rady SynCare SEBUCEL tieto oleje obsahujú – Sebucel krém a Sebucel LipoSKIN telové mlieko.

Žiadna položka