Príčiny: Névy sú lokálne poruchy vývoja kožného tkaniva, ktoré sa nezapojili do harmónie kožného tkaniva. Nové môžu mať rôznu podobu a farbu.

Liečba: každý pigmentový névus je nevyhnutné odborne vyšetriť.

Upozornenie: Hranica medzi nezhubnými (benígnymi) a zhubnými (malígnymi) névami je neostrá. Je lepšie, aby bol každý névus vyhodnotený lekárom.

Ďalšie informácie:

  • Epidermálne névy
  • Névy z krvných ciev
  • Pigmentové névy

Epidermálne névy

Typické prejavy: Často vznikajú hneď po narodení alebo v detstve. Môžu pripomínať pigmentové névy – farba je až tmavohnedá, ale môže byť aj farba kože. Často sú akoby popraskané s drobnými nánosmi šupín (hyperkeratóza).

Liečba: najčastejšie argonový laser alebo farbivový lasery

Névy z krvných ciev

Typické prejavy: Najnápadnejší je takzvaný „oheň“ – naevus flammenus. Môže sa jednať aj o veľké ložisko fialovo červené nevyvýšené. Tento typ névu je vrodený. V niektorých prípadoch môže byť spojený s postihnutím nervového systému.

Liečba: Najčastejšie argonovým alebo farbivové lasery.

Pigmentové névy

Typické prejavy: Sú najčastejším typom névov. Môžu byť vrodené alebo získané. Vždy sú tvorené pigmentom melanínom a pigmentovými bunkami melanocytmi. Môžu byť veľmi podobné obyčajným hyperpigmentáciám. Niekedy sú vyvýšené nad úroveň kože. Farba reprezentuje všetky odtiene hnedej, s prechodmi do čiernej alebo aj modrej. Obzvlášť je potrebné venovať pozornosť névom junkčným (na hranici medzi pokoťkou a zamšou) a intradermálnym (v zamši). Pri týchto typoch je najvyššie riziko vzniku zhubného melanómu kože.

Liečba: Chirurgické odstránenie a histologické vyšetrenie. Neodporúčame odstránenie laserom z dôvodu nemožnosti následného histologického vyšetrenia odobraného tkaniva.

Žiadna položka