Keloidy

Typické prejavy: Jazvy tohto typu majú tendenciu sa tvoriť ešte dlho po zahojení rany. Ich vznik spôsobuje masívna nadprodukcia vlákien spojivového tkaniva – ktoré potom prerastá ranu aj do okolia na zdravú kožu ako klepetá kraba. Keloidy najčastejšie postihujú dievčatá a mladé ženy, tvoria sa tiež často na miestach s vysokým napätím kože.

Tendencia k tvorbe keloidov býva dedičná. Keloidy sa vyskytujú 10x častejšie u ľudí s inou než bielou farbou kože. Keloidné jazvy sú časté u dievčat, ktoré si rozškrabali aknózne ložiská a hojenie rany prebiehalo nerovnomerne. K typickým lokalitám patrí tvár a ramená. Keloidné jazvy majú tendenciu vznikať znovu. Delení typov jaziev je celá rada. Niektorý autori delia jazvy na hyperplastické (koloidné a hypertrofické a hypoplastické – napr. po kiahňach).

Typický vek: všetky vekové kategórie

Prevládajúce pohlavie: bez rozdielu

Rizikové faktory: genetická dispozícia, zlá starostlivosť o kožu pri stavoch, pri ktorých existuje riziko vzniku jaziev (akné, kožná infekcia, pooperačné stavy, úrazy)

Liečba: Najlepšia liečba je zabránenie vzniku jaziev. Keď už k nim dôjde, malo by sa začať s ich liečbou ihneď, ako náhle to stav dovolí. Staršie jazvy sa potláčajú ťažšie. Pri keloidných a hypertrofických jazvách sa osvedčuje injekčná aplikácia CO2 do jazvy (karboxyterapia) za súčasného zmäkčovania jaziev špeciálnymi prípravkami. Experimentuje sa rovnako s injekčnou aplikáciou kortikosteroidov alebo s kyselinou retinovou. Hypotrofické jazvy vyžadujú úplne iný spôsob liečby. Kožné tkanivo tu chýba a pomocou metódy lekárskej dermarollerovej mezoterapie je možné organizmus „donútiť“, aby vytvoril novú kožu.

Kozmetická starostlivosť: Jazvy patria k tým typom stavov na pleti, ktoré je možné v mnohých prípadoch úspešne riešiť aj v rámci kozmetickej starostlivosti. Masážou hypertrofických a keloidných jaziev pomocou prípravku Keloderm gél dosiahnete zmäkčenie jaziev a zmenšíte ich veľkosť. Pri hypotrofických jazvách odporúčame podstúpiť kozmetickú kermerollerovú mezoterapiu, ktorá môže byť vykonaná aj v certifikovaných kozmetických salónoch.

Žiadna položka