Seboroická dermatitída a lupiny

Súvisiace problém: šupiny

Príčiny: Príčina ochorenie nie je presne známa. Vždy je sprevádzané nadmernou tvorbou mazu s následným zvýšeným mazotokom (seboreou), ktorá sa prejavuje ako na tvári, tak vo vlasoch (lupiny). Zložky mazu sú veľmi dobrým zdrojom živín pre mnoho mikroorganizmov, ktoré žijú na povrchu kože.

Tie sa pri seboroickej dermatitíde premnožia – najviac sa hovorí o kvasinke Pityrosporum ovale. Naviac aj niektoré súčasti mazu, predovšetkým nižšie mastné kyseliny, pôsobia dráždivo. Koža sa bráni rozvojom zápalovej reakcie, ktorá môže byť niekedy až nadmerne intenzívna. To vedie k domnienke, že prejavy seboroickej dermatitídy sú čiastočne spôsobené neadekvátne silnou miestnou imunitnou reakciou s prejavmi autoimunity.

Typické prejavy: Líšia sa podľa veku. U kojencov sú typické žltavé ložiská s nánosmi mastných šupín predovšetkým vo vlasoch a vo veľkých záhyboch. V tomto období môže byť seboroická dermatitída zamenená s atopickou. Seboroická dermatitída však nesvrbí a prakticky nemokvá. V dospelosti sa seboroická dermatitída vyskytuje predovšetkým vo vlasoch, na tvári postihuje obočie, viečka a nosolícne ryhy. Hlavným znakom sú ostro ohraničené ložiská šupín so začervenaním kože. Typické je predovšetkým kombinované postihnutie – lupiny vo vlasoch a mastné šupiny na tvári. Veľmi často sa aj v profesionálnej kozmetickej praxi stáva, že prítomnosť šupín pri seborickej dermatitíde je odborníkmi v starostlivosti o pleť vyhodnotená ako známka suchej pleti a pokožka je ošetrovaná ako suchá. To vedie k ďalšiemu zhoršeniu stavu.

Typický vek: kojenecké obdobie a dospelosť

Prevládajúce pohlaviebez rozdielu

Rizikové faktory: Nadmerne premasťujúca kozmetika, vlhké teplo, dlhodobý pobyt na slnku, dlhodobé používanie vysušujúcej kozmetiky s vysokým obsahom liehu alebo glycerínu.

Liečba: V liečbe sa osvedčujú lokálne pôsobiace antimikrobiálne a protizápalové lieky. Vhodné sú niektoré antibiotiká a proti plesniam pôsobiace lieky. V niektorých prípadoch sa používajú aj kortikosteroidy. Súčasne sa liečia šupiny vo vlasoch. Modernú liečbu predstavujú látky modulujúce imunitnú reakciu inak než kortikosteroidy. K nim prislúchajú niektoré imunosupresívne antibiotiká.

Kozmetická starostlivosť: Dôležité je vylúčenie mastných kozmetických prípravkov, kozmetiky s obsahom liehu a vysokých koncentrácií glycerínu (nad 10% - napr. glycerínové mydlá). Všetky tieto prostriedky reaktívne zvyšujú tvorbu mazu. Na úvod starostlivosti je vhodný Gél pri aktívnom akné, ktorý obsahuje látku ciklopirox pôsobiacu priamo na zápalový stav kože. Pre udržanie stavu po kozmetickom ošetrení sérami (Sérum adstringentné, Sérum pre aknóznu pleť), je vhodná doplňujúca domáca starostlivosť SynCare mikroampulárnym sérom Micro Ampoules Anti Sebum. Krémami pri seboroickej dermatitíde veľmi šetríme. Vhodné sú prípravky regulujúce tvorbu mazu Sebunorm a GlycoRETINAL+C cream. Pre priame potláčanie lupín vo vlasoch odporúčame SHAMPOOderm šampón proti lupinám. Pokožku tváre umývame iba syndetmi (SENSITIVE Hydratačný telový šampón).

Žiadna položka