Detská pleť

Príčiny: V rámci detskej pleti rozlišujeme štyri typy. Koža kojencov, koža detí predškolského veku, koža detí mladšieho školského veku a koža prepuberty. Ich spoločným znakom ne neukončený hormonálny a imunologický vývoj, ktorý ovplyvňuje v jednotlivých obdobiach a vlastnosti kože.

Vrchná časť kože – pokožka – sa vyvíja z vonkajšieho zárodočného listu – ektodermu. Postupne dochádza ku vzniku ciev a spojivového tkaniva, ktoré tvorí druhú časť kože – zamšu. 5 mesačný plod má už prídavné kožné časti – vlasy a nechty. Stavba detskej kože sa približuje koži dospelých. Rozdiely sú predovšetkým v aktivite mazových žliaz, intenzite perspirácie (potenia) alebo reaktivite na slnečné žiarenie. Od narodenia až do dospelosti nastáva postupná zmena zastúpenia kolagénu v koži. U detí je vyšší podiel kolagénu typu III, ktorý ma vyššiu schopnosť pútať vodu a lepšie elastické vlastnosti než kolagén I, ktorý prevláda v dospelosti. U malých detí je znížená aktivita mazových žliaz v dôsledku ešte relatívne nízkych hladín androgénnych steroidných hormónov. Ako dieťa speje do puberty, vzrastá hormonálna aktivita a zvyšuje sa produkcia mazu. Tretím dôležitým faktorom je citlivosť detskej kože voči UV žiareniu. Deti všeobecne rýchlejšie hnednú, pretože schopnosť pigmentových buniek melanocytov je v detsve vyššia a tiež je väčšia ochota kože uvoľňovať už vytvorený zásobný melanín. To však neznamená, že koža detí je viac chránená pred nežiaducimi účinkami UV žiarenia. Naopak. Detský organizmus je vnímavejší k rizikovým vplyvom UV žiarenia. Spálenie kože v detstve môže mať za následok vznik nádoru kože, predovšetkým typu melanómu, na úplne inom mieste a vo veku, ktoré s detstvom nikto nespája. Detská koža má menšie množstvo povrchového kožného tukového filmu, napriek tomu je relatívne dobre hydratovaná, čo súvisí s kolagénom III. Oproti dospelým je detská pleť citlivejšia a vnímavejšia k dráždivým zložkám.

Typické prejavy: menšie množstvo povrchového mazu, dobrá elasticita, častý skoln k podráždeniu.

Typický vek: od 0. do 12. roku

Prevládajúce pohlavie: obe pohlavia rovnako

Rizikové faktory: Ku každej detskej pleti sa musíme správať ako k potenciálne citlivej pleti. veľmi zvažujeme použitie kozmetických prípravkov. Riziká predstavuje parfumovaná kozmetika alebo kozmetika s umelými farbivami. Detskú pleť chránime pred UV žiarením. Nevhodný je dlhodobý pobyt v chlórovaných bazénoch, v prašnom alebo zadymenom prostredí. Zvláštnu pozornosť je nevyhnutné venovať obliekaniu. Malo by byť vzdušné tak, aby sa dieťa nadmerne nepotilo.

Liečba: V detskom veku sa často objavujú typy ochorení, ktoré môžu človeka sprevádzať celý život. K nim patria najmä poruchy tvorby pigmentu alebo atopická dermatitída, poprípade iné alergické stavy. V prepubertálnom období, so vzrastajúcou aktivitou mazových žliaz, sa objavujú prvá známky akné.

Kozmetická starostlivosť: K detskej koži, predovšetkým do mladšieho školského veku, pristupujeme ako ku koži suchej a citlivej. Pokiaľ to nie je nevyhnutné častejšie, deti skôr sprchujeme teplou (nie horúcou) vodou ob deň. Vhodné sú tekuté mierne kyslé mydlá typu syndetov – napr. SynCare SENSITIVE Hydratačný telový šampón. Pre ošetrovanie detskej pokožky volíme ľahko mastnejšie prípravky. Odporúčame SynCare Sebucel krém, Sebucel LipoSkin, Ochrannú emulziu. Na veľmi suchú popraskanú kožu je možné na menšie plochy použiť Neoderm krém. Pre malé deti sú vhodné aj čisté rastlinné kúpeľové oleje. SynCare má v ponuke Bio olej do kúpeľa detský s nechtíkom, ktorý je v BIO kvalite. Pri ošetrení akné postupujeme podľa odporúčaní uvedených v sekcii akné. Cenné rady pre starostlivosť o detskú suchú pokožku nájdete tiež v publikácií Starostlivosť o suchú pokožku.

Žiadna položka