Kruhy pod očami

Príčiny: Okolie očí patrí k najcitlivejším partiám pokožky. Táto oblasť je miesto styku kože so sliznicou oka. Preto akákoľvek aplikácia kozmetického prostriedku alebo postupu musí byť vykonávaná s vedomím vyššie uvedených skutočností. Často sa zamieňajú tmavé kruhy okolo očí za vačky okolo očí. Aj keď sa nezriedka vzájomne kombinujú, môžu existovať aj samostatne. Pokožka očného okolia je tenšia v porovnaní s inými miestami tváre.

Drobné kožné cievky v pokožke ľahko presvitajú a metabolické deje v zamši (prejavujú sa aj zmenou farby) spôsobujú zmenu farba pokožky najmä pod očami. Obzvlášť stenčenie pokožky prispieva k zvýšenej citlivosti pleti v okolí očí. Dráždivé látky tu ľahšie a rýchlejšie prenikajú. Popísaný stav sa môže stupňovať s vekom, ale je daný tiež vrodenými faktormi. Nie je možné ho označiť za vyslovene patologický. Na druhej strane existujú stavy, pri ktorých sa tvoria tmavé kruhy okolo očí v dôsledku určitej nerovnováhy. V dôsledku porúch zrážanlivosti krvi, dlhodobo zvýšenej hladiny cholesterolu alebo poruchy funkcie pečene sa môžu objaviť farebné zmeny v koži. Ak sa tieto ochorenia kombinujú s poruchou funkčnosti drobných lymfatických kapilár, vzniká kombinácia tmavých kruhov pod očami a opuchu okolo očí. Za určitých podmienok môže viesť ku vzniku týchto porúch aj stav trvalého podráždenia okolo očí, ktorý často súvisí s periorbitálnou dermatitídou.

Typické prejavy: Postupne sa na koži okolo očí objavujú zmeny farby. Jú viditeľné tóny žltej, hnedej a fialovej. Je nevyhnutné odlíšiť zmenu farby danú priesvitnosťou ciev a poruchy spôsobené a poruchy spôsobené rozkladnými produktmi krvného farbiva hemoglobínu alebo cholesterolu. Môžu byť prítomné aj opuchy okolo očí, ktoré sa najlepšie diagnostikujú ohmatom. Ak vznikne po tlaku končekom prstov na koži okolo očí jamka, ktorá len pomaly mizne, tak sú prítomné aj opuchy.

Typický vek: nad 35. rok

Prevládajúce pohlavie: mierne prevládajú ženy

Rizikové faktory: vrodený sklon k praskaniu drobných cievok, poruchy zrážanlivosti krvi, poruchy metabolizmu cholesterolu, poruchy funkcií štítnej žľazy, koža poškodená po nadmernom opaľovaní, strava s vysokým podielom tukov

Liečba: Ak je zistená súvislosť s vysokou hladinou cholesterolu alebo so zrážanlivosťou krvi, lieči sa základné ochorenie.

Kozmetická starostlivosť: V rámci kozmetickej starostlivosti existujú prípravky, ktoré redukujú farebné zmeny v koži okolo očí. Prípravok SynCare Oftaxyl krém obsahuje zložky chrisin a hyroxysikcinimid, ktoré pôsobia priamo proti tmavým kruhom. Oftaxyl krém sa používa až 60dní 2x denne. Vhodná je aj veľmi šetrená, jemná masáž okolo očí, ktorá by mala byť pravidelná ob deň. Pri obyčajných opuchoch okolo očí je vhodná zvýšená poloha hlavy pri odpočinku alebo pri spánku a prípadne aj studený obklad na partie okolo očí.

Žiadna položka