Lupienka

Súvisiace problémy: Šupiny

Príčiny: Relatívne častú chorobou, ktorej príčinou je porucha rohovatenia, reprezentuje lupienka (psoriasis). Príčina ochorenia nie je známa a tak ako u väčšiny chorôb je pravdepodobná súhra viacerých faktorov. Uvažuje sa o imunitnom defekte a vplyve niektorých porúch metabolizmu tukov a cukrov. Pri psoriatikoch je vývoj buniek pokožky značne urýchlený. Naviac sa zrohovatené zbytky buniek na povrchu kože zle odlučujú.

Vznikajú tak typické psoriatické nánosy pripomínajúce mapy. Akútna lupienka vzniká najčastejšie ako reakcie na prekonané horúčkovité ochorenie dýchacích ciest. Chronická lupienka označovaná odborne psoriasis vulgaris je ochorenie trvalé, vo väčšine prípadov dobre liečiteľné, ale bez nádeje na trvalé vyliečenie.

Typické prejavy: Pre lupienku sú typické predilekčné miesta (miesta nejčastejšieho výskytu). Patrí k nim koža lakťov a kolien, koža vo vlasovej časti hlavy a spodná časť chrbta k zadku. Za klasické považujeme už vyššie popísané nánosy zbytkov zrohovatenej kože tvoriace mapy. Pri bližšom preskúmaní zistíme, že sa jedná o drobné ružové až sýto červené pľuzgieriky veľkosti šošovice, ktoré majú na povrchu bielu šupinku, ktorá po odstránení spôsobí neparné presiaknutie krvi. Neskôr sa lupienka môže prejaviť na nechtoch alebo môže zapríčiniť postihnutie malých kĺbov prstov. Po vyhojení ložiska sa často na mieste prejaví depigmentácia.

Typický vek: prvé príznaky sa prejavujú v detstve alebo v dospievaní

Prevládajúce pohlavie: obe pohlavia rovnako

Rizikové faktory: vrodená dispozícia, zanedbaná starostlivosť o kožu s prejavmi lupienky

Liečba: Vo väčšine prípadov nespôsobuje lupienka veľké subjektívne problémy. Liečia sa predovšetkým akútne prejavy. Z liečiv sa využívajú deriváty dechtu aplikované v mastiach a špecifické formy vitamínu D3, pri formách s ťažkým priebehom sa používa cytostatikum metotrexát, poprípade retinoidy. Pri úpornom svrbení nachádzajú uplatnenie aj kortikosteroidy. Modernú liečbu reprezentujú tzv. biologiká – cielené protilátky. Značný význam má fototerapia časťou spektra UVA (PUVA) často v kombinácií s antipsoriatikami. Dôležitý význam majú aj kúpeľné procedúry (bahno, Mŕtve more) a psychologická starostlivosť, nakoľko lupienka sa stresom zhoršuje.

Kozmetická starostlivosť: Často býva pri lupienke podceňovaná. Pritom optimálne kozmetické ošetrenie dokáže udržiavať lupienku v dlhodobo prijateľnom stave. Kože je aj pri ukľudnenej psoriáze suchá s tendenciou k tvorbe šupín. Súčasne je koža ako celok citlivejšia. Vhodné sú zvláčňujúce prípravky s dostatočným obsahom hydratačných zložiek. Je možné použiť Sebucel krém, Sebucel LipoSkin telové mlieko. Pri veľkej suchosti je vhodný aj Neoderm krém. Vhodné sú ukľudňujúce, zvláčňujúce a hydratačné kúpele s morskou soľou (Minerálna soľ). Pre dlhodobú starostlivosť sú vhodné kozmetické prípravky s dostatočným obsahom konopného oleja, ktorý znižuje vnímanie svrbenia kože a pozitívne ovplyvňuje proces keratinizácie pokožky. Odporúčame prípravok SynCare Psorican krém. Dôležitú rolu zohráva aj optimálne mytie psoriatickej kože. Vyhýbame sa klasickým tekutým mydlám a používame skôr syndety (mierne kyslé mydlá), ku ktorým sa radí SENSITIVE Hydratačný telový šampón.

Žiadna položka