Celulitída

Príčiny: Celulitída je označenie používané v kozmetike pre popis špecifických zmien v podkoží. Jedná sa o výraz nesprávny. Celulitída – latinsky cellulitis – je v skutočnosti zápalové ochorenie spojivového tkaniva podkožia, ktoré býva vyvolané najčastejšie bakteriálnou infekciou. Typicky sa prejavuje na koži, ktorá bola pred tým popálená, došlo k poštípaniu hmyzom alebo vzniklo poškodenie v dôsledku opakovaných intravenóznych injekcií.

Správny slovenský výraz pre „kozmetickú“ celulitídu je pomarančová koža, odborne označovaná ako adiposis oedematosum. Tukové tkanivo v podkoží je tvorené z tukových buniek – adipocytov – ktoré hromadia tuk a tvoria prirodzený hraničný „vankúš“ medzi kožou a vnútorným prostredím. Tieto bunky sú zachytené v sieti tvorenej väzivom. Vplyvom mnohých vnútorných aj vonkajších faktorov môže nastať zmnoženie kolagénnych vlákien so súčasným poškodením lymfatických ciev. Nastane situácia, kedy sa vedľa zväčšenia tukových buniek objaví ich nerovnomerné rozloženie vo zväčšenom väzive – jamky a hrbolčeky viditeľné na koži – so súčasnou poruchou odplavovania rozkladných produktov tukových buniek lymfatických ciev – objaví sa mierny opuch. Kombinácia týchto prejavov vedie k stavu označovanému ako celulitída. Vzhľadom k tomu, že proces aktivity adipocytov a vzniku kolagénnych vlákien je riadený hormonálny, uplatňujú sa tu aj vplyvy steroidných hormónov. V niektorých prípadoch môže byť „celulitída“ spojená s niektorými ochoreniami väziva alebo tukového tkaniva.

Typické prejavy: Na koži predovšetkým v oblasti stehien a zadku sa objavia známky zhrubnutia, nerovnomerný povrch a mierny opuch. Terén pripomína kožu pomaranča.

Typický vek: nad 30. rok

Prevládajúce pohlavie: pevládajú ženy, výskyt u mužov však nie je úplne výnimočný

Rizikové faktory: Hormonálne vplyvy, genetický defekt metabolizmu tukov a tvorby kolagénneho väziva, porucha funkčnosti ciev predovšetkým lymfatického systému, chronické choroby väziva, niektoré ochorenia imunitného systému, poruchy funkcií ľadvín. Celulitída sa často objavuje aj u narkomanov, ktorý si opakovane injikujú drogy do stehien a zadku. Obezita nie je priamym rizikovým faktorom, ale pri disponovaných osobách zvyšuje jej riziko.

Liečba: Pokiaľ je prítomné ochorenie, ktoré prejavy celulitídy vyvoláva, vždy sa lieči takáto choroba. Pri obyčajných prejavoch pomarančovej kože sa používajú chirurgické metódy odstránenia tuku niekedy v kombinácií s ultrazvukom. Tieto metódy sú relatívne účinné, ale musí im predchádzať dôkladné interné vyšetrenie predovšetkým z dôvodu rizika embólie. Často používaná neinvazívna ultrazvuková alebo infra „liposukcia“ nie je v skutočnosti liposukciou, pretože týmito metódami nie je odsávaný tuk. Ich účinok je pri porovnaní s klasickou invazívnou liposukciou veľmi sporný nie len pri celulitíde. Určitú alternatívu chirurgickému zákroku predstavuje injekčná aplikácia látok uvoľňujúcich tuky, predovšetkým fosfatidylcholinu.

Kozmetická starostlivosť: Je veľmi dôležitá predovšetkým pri začínajúcej celulitíde. Jej súčasťou je tiež upravenie stravovacích návykov a pohybového režimu. Celulitída je vždy spojená s poruchou mikrocirkulácie, preto sú pre kozmetickú starostlivosť určujúce postupy, ktoré zvyšujú spotrebu tuku v postihnutom tkanive, prekrvujú ho a uľahčujú odtok zbytkom tukov krvnou a lymfatickou cestou. Pri nich sa uplatňujú niektoré rastlinné extrakty – napr. japonská bylina Missima Saiko, ktorá podporuje odplavovanie tukov z priľahlej oblasti alebo koenzým A, ktorého ponuka podporuje metabolický rozklad tukov.

Žiadna položka