Citlivá pleť
Príčiny: Citlivá pleť netvorí jednoznačný typ pleti. Senzitívnou pokožku môže byť pleť mastná aj suchá, koža detí aj seniorov. V mnohých prípadoch sa nedajú úplne odlíšiť pocity klienta od objektívnych známok dráždenia. Citlivá pleť teda nie je stav, ktorý musí byť viditeľný pri každom kozmetickom ošetrení, ale často sa prejaví až po ňom. Hranica medzi už abnormálne citlivou pleťou a normou je individuálna.
Stav nepríjemných pocitov, ktoré spájame s citlivosťou, môže byť vyvolaný aj nevhodnou kozmetickou starostlivosťou alebo iným dráždením pleti. Suchá pokožka, ktorá je ošetrovaná prípravkami s vysokým obsahom neviazanej vody alebo napríklad s etanolom, môže reagovať začervenaním, svrbením a inými nepríjemnými pocitmi, bez toho, aby bola primárne citlivá. Podobne tomu môže byť pri mastnej koži, ktorá, pokiaľ ju ošetríte mastným prípravkom, zmaceruje. Príkladov vzniku podráždení by sme našli mnoho aj pri starostlivosti o zrelú alebo detskú pleť. Prieskum, ktorý v roku 2009 vykonávala Ambulancia estetickej dermatológie SynCare preukázal, že u 52% osôb, ktoré uvádzali, že majú citlivú pleť, chýbali objektívne známky citlivosti zisťované pomocou štandardizovaného dermatologického testu kyselinou mliečnou. U 30% osôb bolo zistené, že citlivosť pleti je pravdepodobne vyvolaná nevhodnými kozmetickými prípravkami a u 7% bolo ako príčina určené zamestnanie. Citlivá pleť nie je sama o sebe pleťou alergickou, ale dlhodobé alergické reakcie, obzvlášť atopická dermatitída, spravidla vedú ku zvýšeniu citlivosti pleti. preukázanú objektívnu citlivosť pleti možno považovať za hranicu zdravej a už chorej kože. Tým skôr, že presná príčina nemusí byť nikdy zistená. Zatiaľ čo pri kožných alergických reakciách pozorujeme zapojenie zložiek špecifických zložiek imunity, pri obyčajnej citlivosti tieto znaky chýbajú. Miera zvýšenej citlivosti pleti môže naberať na intenzite podľa ročného obdobia, ale tiež podľa psychického stavu postihnutej osoby. Za vystupňované prejavy zvýšene citlivej pleti považujeme kontaktnú iritačnú dermatitídu, ktorá je vždy vyvolaná aplikáciu nevhodnej kozmetiky alebo inej látky na zvýšene vnímavú pleť. Citlivú pokožku je možné rovnako „vypestovať“ nevhodnou starostlivosťou vrátane stavov prehnanej starostlivosti, nadmerným opaľovaním, mechanickým dráždením napríklad pri odstraňovaní komedónov alebo opakovanou aplikáciou dráždivých a vysušujúcich chemických látok. Niektoré miesta kože sú svojou polohou a charakterom predurčené k tomu, aby boli prirodzene viac citlivé – vnímavé k látkam a okolitému prostrediu. Platí to najmä pri pokožke okolo očí, úst, o intímnych partiách a koži malých detí. Pri používaní kozmetiky obzvlášť v týchto prípadoch musíme dbať so zvýšenou opatrnosťou. Úplne vylučujeme parfumovanú kozmetiku a prednosť dávame kozmetike bez konzervačných látok. Ako vhodné sa javia prípravky certifikované ako BIO bez konzervácie, parfumov a syntetických farbív.
Typické prejavy: Pleť môže byť suchá aj mastná, často sa na nej objavujú šupiny, býva prítomné začervenanie. Klient sa často sťažuje na neznášanlivosť prakticky na všetky kozmetické prípravky, máva pocity svrbenia, pálenia, pichania až bodania. V mnohých prípadoch sa popisujú len tieto subjektívne vnemy bez viditeľných známok dráždenia na pleti. istým vodítkom môže byť nápadná bledosť kože, ktorá často prechádza rýchlo do začervenania napríklad pri zmene teploty. Rozšírené cievky nie sú vodiacim znakom citlivosti pleti. Nevhodné ošetrenie pleti môže viesť až k prejavom kontaktnej iritačnej dermatitídy, ktorá sa často zamieňa s alergickou reakciou. Pri tomto stave je miesto aplikácie dráždivého prípravku nápadne začervenané, je prítomný opuch, môžu sa objavovať pľuzgieriky. Koža sa hojí zlupnutím postihnutého tkaniva. Prejavy sú vždy obmedzené iba na miesto aplikácie. Pre stanovenie citlivosti pleti ponúka SynCare prípravok SenziTest, ktorý v krátkom čase určí, či a v akej miere je pokožka citlivá. Uľahčí tak voľbu správnej kozmetickej starostlivosti.
Typický vek: akýkoľvek vek, najčastejšie medzi 20. a 30. rokom a ďalej v dobe nástupu menopauzy
Prevládajúce pohlavie: mierne prevládajú ženy
Rizikové faktory: Vrodená dispozícia, práca s dráždivými látkami (stavebné materiály, silné kyseliny alebo zásady, organické rozpúšťadlá, prašné prostredie, krieda). Nevhodne volená kozmetika pre daný typ pleti. pri citlivej koži vždy starostlivo volíme prípravky na vlasy, dekoratívnu kozmetiku, vyhýbame sa parfumom a konzervačným látkam. Lepšie je voliť kozmetické prípravky v tubách a dávkovačoch, než v kelímkoch. Je pri nich menšia pravdepodobnosť vyšších koncentrácií konzervačných látok.
Liečba: Pokiaľ je lekárom stanovená zvýšená citlivosť pleti, tak sa snaží učiť jej príčinu a obmedziť vyvolávajúce faktory. Pri výskyte akútnych prejavov so znakmi iritačnej dermatitídy sa používajú vysušujúce a ukľudňujúce roztoky (napr. Jarishov roztok), lokálne sa podávajú kortikosteroidné a antimikrobiálne maste a krémy. Citlivá pleť bez známok citlivosti sa nelieči.
Kozmetická starostlivosť: V mnohých prípadoch je rovnocenná samotnej liečbe. Pri stanovení diagnózy citlivej pleti je dôležité vybrať si správne kozmetiku a vyvarovať sa rizikovým postupom a látkam. Nevyhnutná je spolupráca lekár – kozmetička – kaderníčka – klient/ka. Citlivá pleť má aj ďalšie vlastnosti. Môže byť suchá, mastná, zrelá atď. okrem stanovenia citlivosti SenziTestom je vhodná cielená diagnostika pleti a stanovenie aspoň množstva povrchového mazu a hydratácie. Pre ošetrenie citlivej pleti platí zásada – menej je viac. Pre výber kozmetiky sú vhodné vzorky, ktoré je nutné skúšať niekoľko dní – dôležitá je opakovaná aplikácia. Pokiaľ si klientka vyberie skupinu prípravkov, ktoré jej vyhovujú, potom by mala byť každá zmena starostlivo zvážená. Citlivá pleť môže byť sprevádzaná prejavmi periorálnej dermatitídy, mastná citlivá pleť je často spojená so seboroickou dermatitídou. Pri ošetrení vlasov je nevyhnutné zvážiť použitie studených vĺn a prostriedkov pre trvalú úpravu vlasov. Vhodné sú nedráždivé, nevysušujúce šampóny typu ProTRICHIX a SebuTRICHIX, pokiaľ sa objavia príznaky mazotoku (seborei) vo vlasoch, ktoré budú spojené s tvorbou lupín, je vhodný SynCare ShampooDERM Šampón proti lupinám. Pri potlačení lupín vo vlasoch sčasti miznú známky podráždenia pleti. pri podráždenej pleti so známkami začervenania a rizikom mikrobiálnej infekcie je vhodný PerioDERM krém. Pre dlhodobú starostlivosť odporúčame NICREAM krém, ktorý sa aplikuje ráno aj večer. Pri veľmi suchej citlivej pleti je užitočný NEODERM krém, ktorý sa používa 2x denne po dobu 60 dní a potom sa odporúča ho vystriedať napríklad NICREAM krémom alebo SEBUCEL krémom. Zvláštnym typom vyvolanej citlivosti pleti je chronické podráždenie pleti po holení. Rýchle ukľudnenie poskytuje Balzam po holení a dlhodobé riešenie často prinesie Pánsky výživný krém, ktorý má biocertifikáciu.