Nadmerná strata vlasov
Príčiny: Nadmerná strata vlasov vedie postupne v danom mieste k prejavom plešatosti (alopécií). Stav vypadávania môže byť prechodný alebo trvalý. Je celá rada príčin vypadávania. Najčastejšie sa uvádzajú úrazy, ionizujúce zranenia, nadmerné opaľovanie, popálenie a poleptanie, hnisavé infekcie kože vo vlasoch, plesne, pásový opar, niektoré choroby spojivového tkaniva, kožného tkaniva. Pri takzvanej seboroickej alopécií typickej u mužov nastáva okolo 20. až 30. roku preriedenie na spánkoch a na temene a postupne zostáva iba veniec vlasov po stranách a v tyle.
Stav je spojený s nadmerným premastením kože a tvorbou lupín vo vlasoch (odkaz seboroická dermatitída). Iným prípadom je areátna alopécia, ktorá sa prejavuje náhlym intenzívnym vypadávaním vlasov. Koža, z ktorej vlasy vyrastajú, spravidla nejaví známky zápalu. Môže začať len z jedného miesta. Na okraji ložiska bývajú vlasy ulomené tesne nad ich výstupom z kože a smerom ku koži sú zašpicatené, takže pripomínajú výkričník. Táto choroba sa môže prejaviť nie len vo vlasoch, ale tiež v riasach obočia a u mužov vo fúzoch. Vo väčšine prípadov ložiská po niekoľkých mesiacoch až rokoch zarastajú najskôr jemnými a neskôr bežnými vlasmi. Príčinou u žien bývajú často hormonálne zmeny (napr. nástup menopauzy) alebo stres.
Typické prejavy: Osoba s postihnutím si všimne náhle alebo postupné nadmerné vypadávanie vlasov (v závislosti na type postihnutia).
Typický vek: nad 25. rok u mužov, nad 40. rok u žien
Prevládajúce pohlavie: jednotlivé typy alopécií sú charakteristické vždy pre jedno pohlavie
Rizikové faktory: genetické vlohy, hormonálne vplyvy, zápaly kože, žiarenie, zlá starostlivosť o vlasy, nevhodné farby na vlasy a obočie, sušenie vlasov príliš teplým suchým vzduchom, stres
Liečba: Liečba alopécií nebol doposiaľ úplne úspešne vyriešená. Kombinujú sa kortikosteroidy s prekrvujúcimi látkami typu minoxidilu, ktoré sa vtierajú do pokožky so stratou vlasou. Inou možnosťou je terapia tekutým dusíkom alebo kombinácia úzkopásmového UVB žiarenia 311 nm so senzibilizujúcimi látkami. Po novom sa uplatňuje dermarollerová mezoterapia samostatne alebo v kombinácií s látkami podobnými minoxidilu.
Kozmetická starostlivosť: nadmerná strata vlasov môže byť zapríčinená aj nevhodnou starostlivosťou o ne. Preto je nevyhnutý správny výber kozmetiky pre starostlivosť o vlasy. Vlasy sa majú umývať podľa potreby, kedykoľvek cítime túto potrebu. Nevhodné sú šampóny s perleťou a s nadmerným množstvom kondicionéru. Lepšie je kondicionér použiť zvlášť. Vhodné sú nedráždivé šampóny s jemnými tenzidmi. Odporúčame šampóny SynCare, pokiaľ sa objavia príznaky mazotoku (seborei) vo vlasoch, ktoré budú spojené s tvorbou lupín, je vhodný SynCare ShampooDERM Šampón proti lupinám. Proti nadmernej strate vlasov je možné v rámci profesionálnej salónnej starostlivosti vykonať peercing-dermarollerovú mezoterapiu v kombinácií s prípravkom MezoTRICHIX.