Mastná a zmiešaná pleť

Príčiny: Stav premastenia pleti závisí na mnohých faktoroch. Rolu zohráva pohlavie, vek, niektoré ochorenia, užívané lieky. V mnohých prípadoch môže byť nadmerne mastná koža spojená s chorobou seboroická dermatitída. Za základné faktory pri zdravej pleti, ktoré rozhodujú o intenzite premastenia, pokladáme vrodený počet mazových žliaz a mieru ich aktivity.

Tá je závislá predovšetkým na hladine mužských pohlavných hormónov – androgénov (najmä testosterónu). Bunky tvoriace maz – sebocyty – sú citlivé na ich hladiny v krvi. V dobe dospievania nastáva postupné zvyšovanie hladín androgénov u dievčat aj u chlapcov a spolupodieľajú sa na rozvoji akné. Tvorba mazu môže byť provokovaná aj vonkajšími vplyvmi. Snaha nadmerne čistiť mastnú pleť, predovšetkým prípravkami s vyššími koncentráciami etanolu, vedie k zvýšeniu tvorby mazu a zhoršeniu stavu. Tvorbu mazu môžu podporovať niektoré činnosti – pobyt vo veľmi teplom vlhkom prostredí, práca s ropnými derivátmi, chemické prevádzky alebo lieky (anabolické steroidy). S vekom sa aktivita mazových žliaz znižuje. Okolo 60teho roku trpí mastnou pleťou len 7% žien, optori 30temu roku, kedy je zastúpenie až 27%.

Typické prejavy: Pleť sa leskne, póry sú rozšírené a bývajú často plné. Koža býva aj zvýšene podráždená, najmä okolo nosa. V niektorých prípadoch sa môžu objavovať mastné šupiny predovšetkým v obočí a v nosoperových ryhách (seboroická dermatitída). Mastná pokožka máva lepší tonus než koža suchá a známky starnutia pleti sa pri nej prejavujú neskôr. Veľmi mastná pleť môže byť rovnako ako suchá pleť zvýšene citlivá a platia pre ňu niektoré zásady ošetrenia citlivej pleti.

Typický vek: od nástupu puberty do menopauzy

Prevládajúce pohlavie: obe pohlavia rovnako

Rizikové faktory: vrodene zvýšený počet mazových žliaz, zvýšené hladiny androgénnych hormónov, najmä testosterónu, pracovisko so zvýšenou teplotou a vlhkosťou – kuchyne, práčovne, čistiarne, bazény, fitness, kaderníctva, kozmetické služby, pracovisko chemických prevádzok s organickými rozpúšťadlami, opravy motorových vozidiel a strojov, nevhodne zvolená kozmetika – nadmerne odmasťujúce prípravky, strava – ostré a tučné jedlá

Liečba: Mastnú pleť bez známok iného ochorenia nie je nutné liečiť. Liečia sa až prejavy, ktoré s nadmerným premastením súvisia – seborea, zvýšená citlivosť, lupiny vo vlasoch, akné.

Kozmetická starostlivosť: mastnú pleť vždy čistíme šetrene. Vyhýbame sa nadmernému množstvu etanolu v prípravkoch. Vhodné je SynCare Tonikum zmatňujúce, pleť môžeme zjemniť Peeling gélom a násldne aplikovať vhodné séra, ktoré znižujú tvorbu mazu – Sérum adstringentné alebo Micro Ampoules Anti Sebou. Pre dôkladnejšie čistenie mastnej pleti používame Čistiacu masku alebo Zmäkčujúcu medovú masku. Pri veľmi mastnej pleti, aj so známkami seborei, je vhodné použiť SynCare Práškovú THERMO masku, ktorá čistí veľmi hĺbkovo, ale je vhodnejšia skôr pre salónnu starostlivosť, odporúčame používať 1x za 14 dní. Mastná pleť niekedy pôsobí výrazne zhrubnutým dojmom. Dobrý efekt dosiahneme pri ošetrení maskami z alginátu (z morských rias). Odporúčame SynCare Morskú alginátovú masku zjemňujúcu s chlorofylom. Zvláštnu pozornosť vyžaduje použitie krémov. Všeobecne platí, že mastná pleť tvorí dostatočné až prebytočné množstvo mazu a nie je nutné ju „zásobovať“ ďalšími tukovými zložkami. Preto vždy volíme krémy ľahšie, emulzie oleje vo vode, ktoré sa ľahko vstrebávajú a neupchávajú póry. V letnom období pri teplotách nad 15°C nie je nutné cez deň aplikovať na suchú pleť krém a postačí SynCare Hydratačný gél s argánovým olejom, prípadne pre mladistvú mastnú pleť je vhodný GlycoRETINAL+C cream alebo Sebunorm krém, ktoré dlhodobo obmedzujú tvorbu mazu a zmatňujú pleť. Pre profesionálnu kozmetickú starostlivosť o mastnú pleť sú vhodné aj ovocné kyseliny, viď. AHA Chemický peeling.

Žiadna položka