Príčiny: Strie vznikajú ako praskliny kolagénnych a elastických vlákien tvoriacich súčasť podkožia. Objavujú sa najmä na exponovaných miestach, kde dochádza k náhlym zmenám napnutia kože a podkožia. Jedná sa najmä o oblasť brucha, podbruška, chrbta, pŕs alebo stehien. Zatiaľ čo u žien je dominantnou príčinou strií tehotenstvo alebo náhla zmena hmotnosti, u mužov sa nezriedka objavujú strie na chrbte ako dôsledok nesprávneho cvičenia a preťažovania v posilňovni. Ošetrenie strií je komplikované a za najdôležitejšiu sa pokladá prevencia ich vzniku alebo ďalšieho rozvoja.

 

Typické prejavy: V koži vznikajú spočiatku sýto červené pruhy, ktoré časom blednú. Občas sa udáva zvýšené svrbenie v miestach so striami. Strie môžu dopĺňať prejavy takzvanej celulitídy (správne hyperlipotrofie).

Typický vek: všetky vekové kategórie

Prevládajúce pohlavie: prevládajú ženy, výskyt u mužov však nie je úplne výnimočný

Rizikové faktory: genetický defekt tvorby kolagénneho väziva, náhla zmena hmotnosti vrátane tehotenstva, zvýšenie napnutie kože pŕs pri laktácií, preťažovanie kože napr. pri posilňovaní

Liečba: Je veľmi náročná. Platí, že čím skôr sa s terapiou začne, tým je nádej na úspech väčší. Experimentálne sa skúša injekčné podávanie kyseliny hyaluronovej. Dobré výsledky je možné pri nových striách dosiahnuť pomocou metódy lekárskej dermarollerovej mezoterapie, ktorá obnovuje celistvosť kožného tkaniva.

Kozmetická starostlivosť: Zameriava sa predovšetkým na prekrvujúcu a vyživujúcu masáž spolu s vmasírovávaním kyseliny hyaluronovej do pokožky. Výskumy preukázali, že dôležitá je pravidelnosť starostlivosti, ktorú môže zaistiť profesionálna kozmetická a domáca starostlivosť. Odporúčané sú pomôcky, ktoré zvyšujú efekt masáže a podporujú prekrvenie, ktoré je dôležité pre obnovu normálnej kože. Vhodná je kombinácia prípravkov StriaHYAL a masážnej pomôcky Massage roller.

Žiadna položka