Jazvy
Súvisiaci problém: Keloid
Príčiny: Jazvy všeobecne predstavujú významný estetický problém, obzvlášť pokiaľ sú prítomné na viditeľných miestach. Sklon k tvorbe jaziev môže byť vrodený a je podmienený spoločnými alebo individuálnymi vlastnosťami kože. Jazva predstavuje náhradu pôvodnej kože za väzivo, ktoré nie je tak elastické. Jazva býva dôsledkom poranenie, zápalu (akné, infekcia), operačného zákroku.
Väčšia jazvy na pokožke nepôsobí esteticky, často máva farbu odlišnú od okolia. Platí pravidlo – staršie jazvy sa zmenšujú ťažšie a pomalšie. Tie sú tvorené predovšetkým kolagénovými vláknami, ktoré môžu (pokiaľ sa ich tvorba včas nezastaví) prerastať nad povrch kože. V niektorých prípadoch je naopak jazvy poklesnutá a nedosahuje povrch kože, vtedy hovoríme o hypotrofickej alebo atrofickej jazve.
Atrofické (zakrpatené) jazvy
Typické prejavy: V tomto prípade sa rana nehojí správne, pretože sa nevytvára dostatok vlákien spojivového tkaniva. Výsledná jazvy je ponorená pod úroveň okolitej kože (napr. jazvy po akné).
Hypertrofické (prebujnené) jazvy
Typické prejavy: Jazva má tendenciu vzdúvať sa a vystupovať nad úroveň okolitej kože, pritom sa ale nerozširuje mimo oblasť pôvodného poranenia. Hypertrofické jazvy sú časté najmä v prípadoch, keď sa rana od začiatku neznehybní alebo nechráni. Vznikajú tiež po poraneniach, do ktorých sa dostala infekcia.