Dermamykózy

Príčiny: Typickým zástupcom je Tinea alebo epidermofýcia. Môže postihnúť akúkoľvek časť tela vrátane vlasov alebo fúzov. Často sa vyskytuje v miestach záhybov – medzi prstami, v trieslach alebo vo vlasoch. Obzvlášť časté sú tiney kože nôh a rúk, ku ktorým postihnutý často príde v kúpeľoch a kúpeľniach.

Tinea v trieslach sa prejavuje svrbiacimi začervenanými ložiskami niekedy pripomínajúcimi pľuzgiere. Tinea trupu sa často prenáša odevom z človeka na človeka alebo zo zvieraťa na človeka. Tinea fúzov býva veľmi úporná, ložiská sú začervenané a môžu svrbieť. Tiena hlavy vytvára na koži vo vlasovej časti ružovo-červené ložiská, typicky kruhové. Tvoria sa šupiny. V ťažších prípadoch môže nastávať výpad vlasov. Spoločne s postihnutím hlavy môže byť infekcia prítomná aj na tvári – typicky v obočí a v nosoperových ryhách. Býva často sprevádzaná zvýšenou mazotvorbou, potom hovoríme o seboroickej dermatitíde.

Typické prejavy: Oválne alebo kruhové ložiská s častými výbežkami do okolia, začervenanie rôzneho stupňa, farba červená, ružová, hnedo-červená, tvorba šupín. V niektorých prípadoch intenzívne svrbenie.

Žiadna položka