Príčiny: Akné je ochorenie mazových žliaz kože. Príčin jeho vzniku je niekoľko a vzájomne sa kombinujú. Dôležitú rolu zohráva hormonálna nerovnováha predovšetkým androgénnych hormónov, zvýšená miera rohovatenia vývodných ciest mazových žliaz, vedúcich k uzáveru mazovej cesty, a zápal vznikajúci okolo komedónu.

 Typické prejavy: podľa stavu – od drobných komedónov (brada, čelo) až k zápalovým splývajúcim ložiskám. Akné sa typicky objavuje v miestach zvýšeného počtu mazových žliaz, t.j. na čele, brade, nose a v jeho okolí, ďalej na hrudi približne po úroveň dolnej hranice hrudnej kosti a na chrbte po dolný uhol lopatky.

Typický vek: 13, až 25. rok. Akné sa však môže vyskytnúť v každom veku.

Prevládajúce pohlavie: bez rozdielu

Rizikové faktory: akné v rodinnej amnézii, nevhodná vysušujúca alebo naopak nedmerne premasťujúca kozmetika, intenzívne opaľovanie, niektoré lieky, nevhodná dekoratívna kozmetika (komedogénnosť)

Výživa: Má menší vplyv, než sa kedysi predpokladalo. U osôb so sklonom k akné sú provokujúcim faktorom čokoláda alebo kakao, ostré jedlá, tučné jedlá. Samostatne akné vyvolať nemôžu.

Liečba: Antimikrobiálna – antibiotiká, chemoterapeutiká, komedolytiká a keratolytiká – deriváty vitamínu A, kyselina azelaová. Liečbu akné by mal vždy viesť skúsený dermatológ. Odporúčame Vám publikáciu Nebojte sa svojho akné od autorky doc. MUDr. Jarmily Rulcovej, CSc.

Doplňujúca kozmetická starostlivosť po liečbe: Akné je ochorenie, ktoré, pokiaľ je sprevádzané závažnejšími prejavmi, môže byť spojené s tvorbou rôznych typov jaziev alebo poruchou pigmentácie. Práve v tejto úrovni je dôležitá spolupráca lekár – kozmetička – pacient. Postupy ako je AHA chemický peeling ovocnými kyselinami, dermarollerová mezoterapia, karboxyterapia alebo prípravky proti jazvám vedú k uspokojivému efektu, kedy sa potlačia nielen prejavy akné, ale pleť vyzerá dobre aj po estetickej stránke.