Periorálna dermatitída
Príčiny: Ochorenie predstavuje súbor zápalových kožných zmien predovšetkým okolo úst (periorálna dermatitída), okolo očí (periorbitálna dermatitída), prípadne kombinované postihnutie zasahujúce aj nosoperové ryhy a tvár/líca. Typické je vynechanie úzkeho prúžku okolo úst. Na tvári môže začervenanie pripomínať aj krídla motýľa, preto je pri ťažkých stavoch vždy na mieste vyšetrenie na lupus erytematides. Niekedy sa periorálna dermatitída zamieňa so seboroickou dermatitídou, avšak pri periorálnej dermatitíde nie je nikdy zvýšené premastenie pleti.
jasné príčina ochorenia nie je známa, ale zdá sa, že hlavnú rolu zohrávajú vonkajšie faktory. Externé dráždenie vedie k poškodeniu kožnej bariéry a k následnému rozvoju mikrobiálneho zápalu. Na koži sa postupne objavia drobné pľuzgieriky a vezikulky, ktoré môžu pripomínať akné alebo aj alergickú reakciu. Dominujúce je vždy začervenanie, neskôr šupinatenie a niekedy aj svrbenie v mieste postihnutia.
Typické prejavy: Začervenanie v mieste postihnutia, šupinatenie, drobné kožné morfy, svrbenie, vyblednutie okolo úst. Po odznení zápalu sa niekedy objavujú hyperpigmentácie.
Typický vek: malé deti, potom okolo 40. roku a viac
Prevládajúce pohlavie: mierne prevládajú ženy
Rizikové faktory: Periorálna dermatitída je často vyvolaná nevhodnou starostlivosťou o pokožku. Trpia ňou viac osoby so suchou kožu, atopici, osoby pracujúce vo vysušujúcom prostredí (stavebníctvo, učiteľky, chladiarne) a malé deti. Kozmetiky s vysokým obsahom vody bez vhodných látok, ktoré ju v pleti môžu pútať, vyvoláva u osôb so suchou pleťou napúčanie kože a jej poškodenie. Zubné paty majú silný vysušujúci účinok a ich zbytky okolo úst môžu spôsobiť periorálnu dermatitídu. Uvažuje sa aj o vplyvoch fluóru v niektorých jeho formách. Dlhodobé užívanie steroidov v mastiach a krémoch vedie k poškodeniu cirkulácie krvi v cievach, zníženiu výživy kože a rozvoju zápalu. Kortikosteroidy síce krátkodobo opticky zlepšujú stav pleti, ale pri pravidelnom dlhodobou používaní vyvolávajú ochabnutie pokožky a známky periorálnej dermatitídy – syndróm letušiek. V mnohých prípadoch je periorálna dermatitída zhoršená slnkom alebo chladom, neplatí to však vo všetkých prípadoch.
Liečba: Vždy sa snažíme nájsť vyvolávajúcu príčinu – nadmerne parfumovaná kozmetika, nevhodná zubná pasta, vysušujúce a dráždivé prípravky a syndróm takzvaného „nadmernej starostlivosti“ pleti. pri výrazných prejavoch zápalu kože sa aplikujú lokálne antibiotiká alebo mentronidazol, poprípade prípravky s ichtamolom. Po novom sa využíva isotretionoin alebo imunomodulačný pimekrolimu a takrolimu. Liečbu vždy vedie skúsený dermatológ.
Kozmetická starostlivosť: S prejavmi periorálnej dermatitídy ľudia žijú aj roky a často si jej známky ako prvá všimne až kozmetička v salóne. Pri miernych prejavoch je možné známky ochorenia dobre ovplyvniť optimálnou kozmetickou starostlivosťou. Periorálna dermatitída je vo väčšine prípadov výsledkom kombinácie suchej pleti a kožnej infekcie. Vylúčime všetky prípravky s obsahom liehu, s koncentráciou glycerínu nad 10% (ak je v zložení glycerín hneď na druhom mieste za vodou, nepoužívať) a parfumovanú kozmetiku. Dávame prednosť výživnejším krémom (Krém na suchú pleť nočný, Krém na suchú pleť denný, Sebucel krém alebo Neoderm krém), pleť odličujeme šetrene (Čistiaca emulzia, Micelárna odličovač očného okolia) a oplachujeme ju vlažnou vodou alebo tonizačnými vodami (Tonikum hydratačné s chlorofylom, Pleťové výživné tonikum). SynCare vyvinula špeciálny prípravok pre starostlivosť o pokožku so sklonom k periorálnej dermatitíde s názvom PerioDERM. Tento prostriedok pôsobí priamo na niekoľko príčin periorálnej dermatitídy a je veľmi dobre tolerovaný.