Poruchy tvorby pigmentu

Príčiny: Poruchy tvorby pigmentu predstavujú veľmi rozsiahlu skupinu ochorení. Ich spoločným rysom je nadmerná alebo naopak nedostatočná tvorba hlavného kožného farbiva melanínu kožnými bunkami melanocytmi. Poruchy pigmentácie podmienené inými pigmentáciami označujeme ako dyschrómia.

 Typické prejavy: Jedná sa o plošnú hyperpigmentáciu postihujúcu predovšetkým tvár. Hyperpigmentácie sú symetrické a majú žltastú alebo žlto-hnedú farbu. Príčinou sú hormonálne zmeny, preto sa objavujú v priebehu tehotenstva alebo pri poruchách regulácie hormónov napríklad pri nevhodne zvolenej antikoncepcií. Tak, ako pri všetkých hyperpigmentáciách, zohráva aj tu istú rolu slnečné žiarenie. Tehotenská melazma = chloazma často spontánne postupne po pôrode mizne.

Typický vek: tehotenstvo, dospelosť

Prevládajúce pohlavie: bez rozdielu

Rizikové faktory: tehotenstvo, hormonálne zmeny, slnečné žiarenie

Liečba: Používa sa celá rada liečiv s obsahom kyseliny azelaovej, retinovej alebo lekársky peeling kyselinou glykolovou.

Kozmetická starostlivosť: Prípravok White Action krém s obsahom 20% kyseliny azelaovej a 2% kyseliny mliečnej. Prípravok je nevyhnutné 2x denne vmasírovať aspoň 30 sekúnd do pleti. krém sa používa najmenej 4 mesiace a najviac 6 mesiacov. Pri ošetrení a aj po ňom je dôležitá ochrana pred U žiarením (Sun protect SPF 20, Zinci SunSPF 50+).

Upozornenie: Nadmerná tvorba pigmentu je súčasťou mnohých stavov kože. Všeobecne platí, že typy porúch pigmentu, ktoré sú spojené iba so zvýšeným alebo nedostatočným ukladaním melanínu v koži označujeme ako poruchy pigmentácie. V prípadoch, kedy je porucha tvorby pigmentu s určitou vývojovou anomáliou kože, hovoríme o pigmentových névach. Tie musia byť vždy starostlivo vyšetrené dermatológom, ktorý určí stratégiu liečby.

Žiadna položka