Zlupnúť, prosím!

Kozmetičky stále častejšie objavujú kúzlo zlupovacích masiek
Pleťová maska predstavuje v súčasnosti štandard v salónnej starostlivosti. Väčšina profesionálov v starostlivosti o pleť však používa klasické krémové masky alebo gélové masky, ktorých zvyšky je možné, buď vmasírovať do pleti, alebo ich odstrániť. Tak zvané zlupovacie masky však prinášajú pleti úplne iné benefity ako masky klasické. Z dotazníku spoločnosti Syncare Plus, s.r.o. z roku 2014, ktorý bol zameraný na používanie kozmetiky, vyplýva, že len 8% kozmetičiek využíva v salónnej praxi nejakú formu snímateľných masiek. Môžeme povedať, že až „čierne“ masky tieto čísla výrazne menia.

 Na počiatku boli čistiace masky
„Využijem to, že masku z pleti odstraňujeme, a použime ju na to, aby sa na ňu počas doby aplikácie naviazalo čo najviac nečistôt.“ To bola pôvodná myšlienka snímateľných masiek. Už v starovekom Egypte sa používala zmes hlinky a popola vo vode na čistenie pleti. Egypťania si všimli, že jemné častice ne seba viažu nie len maz, ale aj ďalšie nečistoty. V minulom storočí boli tieto recepty oprášené, ale s novými technológiami. Čistiace (adsorbčné) zrná sa začali pridávať do moderných kozmetických základov – gélov alebo krémov. Aj SynCare má v ponuke klasickú Čistiacu masku (132). Pretože je krémová, občas láka votrieť ju do pleti. Tým sa však podstatne zníži jej čistiaci účinok. Omnoho vhodnejšie je opláchnuť ju vlažnou vodou alebo Tonikom hydratačným (151).

 Tajomstvo čistiacich zŕn
Mohlo by sa zdať, že jednoducho stačí vziať akýkoľvek kozmetický prípravok, pridať do neho napríklad kaolín, či aktívne uhlie a maska je pripravená. Tak to nie je. Vedci dokázali, že čistenie a adsorbčná schopnosť veľmi úzko súvisia s kozmetickým základom. Ak je v maske príliš mnoho zložiek, hrozí, že čistiace častice na seba naviažu jej ďalšie zložky, čím sa vlastný čistiaci účinok podstatne zníži. Napríklad zrná aktívneho uhlia v krémových maskách sú úplne nefunkčné a len obmedzene čistia pleť v maskách gélových. Výborné čistiace vlastnosti majú ílové minerály. SynCare využíva ich vlastnosti napríklad v Práškovej Thermo maske (130).

 Masky pre mechanické čistenie pleti
Zďaleka nie všetky masky, ktoré sa odstraňujú a ktoré slúžia k čisteniu pleti, pôsobia na princípe chemickej väzby nečistôt. Ďalšiu skupinu reprezentujú masky pre mechanické čistenie pleti. Prítomné zrná mechanicky rozrušujú a obrusujú vrchný kryt pokožky, čím znášajú zvyšky rohoviny a nečistôt. V SynCare je príkladom takéhoto prípravku Peeling gél (120) s jemnými zrnami morského piesku, aj keď v názve nenesie označenie maska.

 Nie každá zlupovacia maska je masku čistiacou
Pre úplnosť je potrebné dodať, že nie každá maska, ktorá sa odstraňuje z povrchu pleti, má čistiacu funkciu. Príkladom sú obľúbené kolagénové pláty od SynCare (933, 936), ktorých funkcia je výživná a liftingová.