ZLATO V KOZMETIKE

Zlato patrí do skupiny drahých kovov, do ktorej sa radí aj striebro, platina alebo paladium. Historicky sa používa pre výrobu mincí a šperkov, najnovšie tiež v elektrotechnickom priemysle alebo v zubnom lekárstve. Zlato je chemicky veľmi rezistentné. Pridanie zlata do bežných kovov zvyšuje ich odolnosť voči korózii. Nesmieme zabúdať ani na antimikrobiálne účinky zlata, ale tiež aj striebra. Preto sa využívajú ako súčasť materiálov pre podporu hojenia, napríklad pri diabetickej nohe. Zlato má tiež výborné tepelne izolačné vlastnosti. Predpokladá sa, že v budúcnosti by mohlo byť súčasťou odevov pre polárnikov alebo astronautov.

Aký význam má zlato v kozmetike? Predovšetkým je spojené, či už vedome alebo podvedome, s luxusom. Mať krém so zlatom je pre mnoho spotrebiteľov viac ako mať krém s čímkoľvek iným. Podobne je to tak aj pri ďalšej ingrediencii – kaviár. Spotrebitelia sa domnievajú, že drahé veci musia mať mimoriadny účinok. V skutočnosti rada kozmetických surovín znie lepšie, než je ich reálny efekt na koži. Zlato nepatrí medzi biogénne prvky, ktoré majú vzťah k správnej funkcii organizmov, nie je súčasťou enzýmov a pre vlastnú existenciu života nemá žiadny význam. Predchádzajúce konštatovanie však neznamená, že je tento vzácny kov bez úžitku. Vyššie sme uviedli, že zlato má dobré antimikrobiálne účinky. Jeho prítomnosť v kozmetike môže mať priaznivý efekt na ochranu prípravkov pred množením sa nežiaducich mikróbov. Môže pôsobiť na optimalizáciu kožnej mikroflóry a pomáhať udržiavať v rovnováhe mikroorganizmy, ktoré žijú na povrchu kože. Zlato je však predovšetkým pigment. Drobné plátky zlata používali bohatí Rimania pre ozdobu vencov na hlave, ktoré sa tak viac leskli. Rozomletý zlatý prášok ako dekoráciu tváre a rias poznali bohatí Peržania. Keby sme dnes chceli pre účely dekoratívnej kozmetiky používať významné koncentrácie zlata ako pigmentu, bola by ich cena ťažko dostupná aj pre veľmi bohatých ľudí. Na viac dnes dokážeme dosiahnuť zlatý odtieň omnoho účinnejšie aj bez skutočného zlata. Takzvané zlaté pigmenty obsahujú jednoduché anorganické soli, ktoré po zmiešaní vytvárajú dokonalý zlatistý lesk, avšak bez zlata. Ich veľkou výhodou je, že dobre priľnú k pokožke alebo riasam, čo sa o zrnkách zlatého prachu povedať nedá. Výrobou pigmentov sa zlatým efektom sa zaoberá rada svetových firiem, a tak je možné očakávať, ža zlatá, na rozdiel od zlata, bude čoskoro súčasťou nielen dekoratívnej kozmetiky, ale tiež ošetrujúcich krémov alebo pleťových sér.

Česká značka dermo a biokozmetiky – SynCare – predstavila v lete Očné liftingové sérum so zlatými pigmentmi a argánovým olejom. Ako je pre značku SynCare typické, využíva modernú technológiu a spája ju s tradičnými postupmi. Zlatý pigment od nemeckej firmy MERCK je doplnený o čistý jemný argánový olej. Sérum tak dodáva pleti nielen výživu a hydratáciu, ale tiež potrebnú iskru a vitalitu. Sérum je určené predovšetkým pre ošetrenie pleti okolo očí, ktorá je unavená po náročnom dni a potrebuje oživenie a regeneráciu.