Vitamíny v kozmetike.

Pôvod názvu vitamín

Zďaleka nie všetky vitamíny sú skutočne aminy. V roku 1911 študoval poľský chemik Kazimier Funk látku izolovanú z ryže, pri ktorej pozoroval priaznivý účinok na neurologické ochorenie beri – beri. Domnieval sa, že sa jedná o zlúčeninu zo skupiny aminov – názov VITAMIN bol na svete. Neskôr sa zistilo, že ide o thiamin – vitamín B1. dnes vieme, že vitamíny sú rôznorodé látky s mnohými úplne odlišnými funkciami a nie je možné ich zaradiť do jednej skupiny. Spoločný názov vitamín im už zostal.

Vitamíny sú životne dôležité

Vitamíny patria do skupiny nenahraditeľných látok per človeka. Väčšina živočíchov vitamíny tvoriť nedokáže. Preto musí byť ich prísun zaistený najmä potravou. V prípade vitamínu K a B12 je rovnako významná tvorba črevnými baktériami.

2

Rozdelenie vitamínov

Najčastejšie sa vitamíny rozdeľujú podľa rozpustnosti vo vode. Známa skupiny A, D, E, K patrí k ľahko rozpustným látkam v tukoch, zatiaľ čo vitamíny rady B, vitamín C, niaci, biotin a kyselina listová sa rozpúšťajú vo vode.

Existujú zdravotné riziká vitamínov?

Každá z látok, ktoré prijímame alebo tvoríme, má od určitej koncentrácie nežiaduce účinky. Aj pre vitamíny platí, že nadmerné dávky môžu škodiť. To platí najmä pri nadmernom užívaní vitamínových doplnkov stravy. Všeobecne rizikovejšou je skupiny A, D, E, K, ktorá sa ukladá v tukovom tkanive a tiež vitamín B12. pri vitamínoch rozpustných vo vode je riziko predávkovania nižšie.

Vitamíny v koži

Kože je orgánom kontaktu nášho tela s vonkajším prostredím. Má funkciu ochrannú, termoregulačnú, receptorovú, sociálnu, ale tiež prispôsobená pre prijímanie aj vylučovanie mnohých látok. Koža vitamíny potrebuje pre prakticky všetky metabolické procesy, ale súčasne je podkožná tuková vrstva zdrojom vitamínov rozpustných v tukoch.

Sérum antioxidačné, ktoré sa môže plným právom pýšiť dodatkom vitamínová bomba, keďže je doslova nabité vitamínmi, ale tiež ďalšími aktívnymi látkami.

Regenerácia – hlavný dôvod, prečo používať kozmetiku s vitamínmi

Je zrejmé, že koža je orgánom s mimoriadnymi nárokmi na udržiavanie správnej funkcie všetkých buniek, ktoré ju tvoria. Súčasne s tým musí prebiehať bezproblémová obnova súčastí kože. V tomto procese majú vitamíny nezastupiteľný význam. Nadmerné slnenie, znečistené vonkajšie prostredie, klimatické podmienky – to sú vplyvy, ktoré môžu zapríčiniť zvýšenú potrebu vitamínov. Predovšetkým antioxidačné vitamíny A, B6, C, E sú dôležité pre regeneračné procesy v koži a majú priamy rejuvenačný účinok. Prevláda názor, že vitamíny v kozmetike má význam pravidelne aplikovať už okolo 20. roka. Koža si z dávky vitamínov v kozmetickom prípravky odoberie len využiteľné množstvo.

Prehľad vitamínov dôležitých pre výživu kože (výber)

Vitamín A (retinol)
Prirodzené zdroje: mliečne výrobky, zelená a žltá zelenina, žlté ovocie, vaječný žĺtok
Význam pre kožu: regenerácia, podpora hojenia

Vitamín D (kalciferol)
Prirodzené zdroje: mliečne výrobky, rybí tuk, vajce, z provitamínov vzniká v koži po ožiarení UV lúčmi
Význam pre kožu: podpora obranyschopnosti kože

Vitamín E (tokoferol)
Prirodzené zdroje: rastlinné oleje, celozrnné výrobky, listová zelenina
Význam pre kožu: silný antioxidant, priama ochrana pred starnutím kože

Vitamín C (kyselina askorbová)
Prirodzené zdroje: čerstvé ovocie, paradajky, kapusta, zemiaky, brokolica
Význam pre kožu: silný antioxidant, podpora regenerácie kože, urýchľuje hojenie

Kyselina pantoténová – zo skupiny B vitamínov
Prirodzené zdroje: mlieko, vajce, pečeň
Význam pre kožu: urýchľuje hojenie, udržiava celistvosť kožného povrchu