Vegáni a kozmetika.

Princípy vegánstva
Vegán neprijíma žiadne živočíšne produkty, avšak kategóriu tzv. čistého vegána nie je možné získať v priebehu života. Čistým vegánom môže byť iba človek, ktorý od narodenia neprijíma žiadne živočíšne produkty, s výnimkou materského mlieka. Práve tento životný úsudok vegánstva je kritizovaný, a to nielen lekármi. Na druhej strane nie je pravdou, že vegáni odmietajú kojiť svoje deti. Naopak, existujú odporúčania, ako za dodržania zásad vegánskej stravy optimalizovať výživu v priebehu kojenia.
Jedná sa predovšetkým o dopĺňanie vitamínu D, B12 alebo omega-3 nenasýtených mastných kyselín. Aj keď historicky sa uvádzajú osoby, ktoré sa mali stať vegánmi už v útlom detstve na základe rozhodnutia rodičov, nezdá sa pravdepodobné, že sa jednalo o tzv. čisté vegánstvo, a skôr ide o istú formu sebaprogramácie.
 

Vegánsto u detí a dospievajúcich
Zatiaľ čo vegánsto dospelých je dnes vo vyspelých krajinách s dostatočnými neživočíšnymi zdrojmi potravín akceptované aj väčšinou odborníkov na výživu, pri výžive detí a kojencov sú názory odborníkov omnoho zdržanlivejšie. V štandardizovaných výživových protokoloch je uvedené, že čisté vegánstvo nie je odporúčané kojencom, batoľatám ani adolescentom. Za problematický je označený najmä nedostatočný príjem esenciálnych aminokyselín, vitamínu D a B12, ktoré vegánska strava neposkytuje v dostatočnej miera alebo vôbec.