SÚ „MINERÁLKY“ PROSPEŠNÉ PRE PLEŤ?

Typy osviežujúcich vôd v spreji

Môžeme ich rozdeliť do troch základných skupín:

  • prírodné minerálne vody,
  • mineralizované vody,
  • ďalšie, primárne nemineralizované prípravky.

Aby sme pochopili charakter týchto špeciálnych kozmetických prípravkov, je vhodné vedieť, ako sa rozlišujú vody pre primárnu konzumáciu.

Balené vody potravinového charakteru

Voda je súčasťou mnohých potravín a sama je dôležitou potravinou. Rozlišujeme štyri typy balených vôd: prírodnú minerálnu vodu, pramenitú vodu, dojčenskú vodu, pitnú vodu. Aj keď si to rada spotrebiteľov neuvedomuje, je pitná voda významnou súčasťou kozmetických prípravkov, často po jej demineralizácií.

Poznáte rozdiely medzi minerálnou a pramenitou vodou?

Spotrebitelia často nerozlišujú pri nákupe, či kupujú „minerálku“, pramenitú alebo „len“ pitnú vodu.
Minerálna voda musí pochádzať z prírodného zdroja minerálnej vody, ktorý je certifikovaný v niektorej členskej krajine EU ako zdroj minerálnej alebo prírodnej liečivej vody.
Pramenitá voda pochádza z kvalitného chráneného podzemného zdroja vody.
Zvláštnym typom je dojčenská voda, ktorá nesmie byť upravovaná žiadnym spôsobom, a výnimkou ožarovania.
Všetky vyššie uvedené typy vôd môžu byť upravované len schválenými spôsobmi a sú vhodné pre priamu konzumáciu ako detí, tak dospelých.
Balená pitná voda – jedná sa o akúkoľvek pitnú vodu, ktorá však nemusí byť z podzemného zdroja.
V princípe je možné používať uvedené zdroje vôd aj pre výrobu kozmetiky.

Čistá, demineralizovaná voda v kozmetike je veľmi kvalitná z hľadiska čistoty, ale pleti nič neprináša

Tým, že zbavíme pitnú vodu, ktorá slúži výrobne kozmetiky, minerálov a niektorých ďalších častíc, zaistíme jej vysokú čistotu, ale súčasne sa dobrovoľne zbavujeme mnohých prospešných zložiek.

„Minerálky“ ako kozmetické prípravky

Vody môže byť v kozmetike veľmi prospešná, musia však v nej byť rozpustené látky, ktorú sú užitočné pre starostlivosť o pokožku. To je možno docieliť niekoľkými spôsobmi. Buď použijeme priamo minerálnu vodu z prírodného zdroja alebo „minerálku“ vytvoríme na mieru požiadavkám pleti. Nemožno jednoznačne povedať, ktorý spôsob je vhodnejší. V mnohých prípadoch je minerálna voda pre starostlivosť o pleť vhodná, inokedy je jej zloženie problematické – napríklad, ak obsahuje príliš vysoké percento solí, ktoré môžu pleť dráždiť, ale tiež zanášať aplikačné trysky.

Najcennejšie sú ióny niektorých solí

Prvky ako je draslík, horčík alebo vápnik sú veľmi prospešné pre pleť. Aktivujú jej metabolizmus, tonizujú pokožku, znižujú podráždenie pleti a predlžujú osviežujúci pocit po aplikácií.

Minerálne vody v spreji

Medzi takéto prípravky sa radí La Roche-Posay Eau Thermale, Vichy Eau Thermale alebo Avene Eau Thermale. Voda z minerálneho zdroja je priamo plnená do podtlakových rozprašovačov.

Obohatené mineralizované vody v spreji

Druhým typom „minerálok“ v spreji sú primárne demineralizované vody, ktoré sa špeciálne pri výrobe obohacujú o radu látok, vrátane iónov vybraných solí. Určitou výhodou je možnosť pripraviť „minerálku“ na mieru, ktorá je pri minerálnych prírodných vodách komplikovaná a vyžaduje zvláštnu úpravu vody. Naviac je možné do týchto typov vôd pridať ´dalšie aktívne látky, ako sú vitamíny alebo extrakty.

SynCare mineralizované vody v spreji

Značka SynCare ponúka dve „minerálky“ v spreji. Klasickou mineralizovanou vodou s iónmi vápnika, horčíka a draslíka predstavuje HYDROGENIA biominerálne tonikum v spreji (175). Tento prípravok je ďalej obohatený o ukľudňujúci pantenol a ochrannú snežnú horskú riasu. Druhým typom je REVITALIA revitalizujúca celulárna voda v spreji (187), ktorá obohacuje pokožku o kyselinu hyaluronovú.