Nebieľte pleť, zosvetľujte ju.

Čím je tvorená farba kože
Najväčší podiel na farebnom prejave kože má pigment melanín. Zatiaľ čo vlastná farba pleti je daná predovšetkým melanínom, farebný tón je pojem komplexnejší. Ak ho je v koži málo, zvýrazňujú sa viac aj ďalšie faktory ovplyvňujúce celkový farebný tón kože. K nim patrí predovšetkým proces rohovatenia kože, kedy jeho poruchy (napríklad po opakovanom nadmernom opaľovaní – tzv. hyperkeratóze, alebo pri lupienke) spôsobia zmenu tónu aj farby. Iným príkladom je cievna kresba v koži. Zvýšený počet krvných kapilár v zamši môže viesť k ružovému nádychu pleti. poruchy prúdenia krvi v koži vedú ku kuperóze s typickými rozšírenými cievkami a sklonom k začervenaniu. Prietok krvi je naviac celkom regulovaný autonómnym nervovým systémom. Zmeny teploty alebo emócie vedú k typickému prefarbeniu pleti, ktoré je dané zvýšeným alebo zníženým prietokom krvi kapilárami v koži.
Červené krvné farbivo hemoglobín ovplyvňuje farebný tón bezprostredne, ale aj dlhodobo. Jeho rozkladné produkty sú tiež farebné. K nim patrí predovšetkým biliverdín, ktorý farbí do zelena, a bilirubín, farbiaci do žlta. Ich pôsobenie poznáme nie len z krvných podliatin, ale aj pri tmavých kruhoch okolo očí.

Bieliť alebo zosvetľovať?
Aj keď slová bielenie a zosvetľovanie kože niekedy splývajú, nie sú to isté. Zatiaľ čo pri bielení dosahujeme tóny do biela, cieľom zosvetľovania je navrátiť miestu v koži prirodzenú farbu. Typickým príkladom bieliaceho prípravku je ortuť alebo hydrochinón. Sú toxické a viedli k zabitiu melanocytov – buniek tvoriacich melanín. V kozmetike sú zakázané. Výsledkom bola často biela škvrna, teda stav neprirodzený, ale spravidla trvalý. Moderná kozmetológia používa látky, ktoré namiesto predchádzajúcich melanocyty nezabíjajú, ale tlmia ich alebo biochemicky obmedzujú tvorbu melanínu.

Kyselina azelaová – najmodernejšia, najbezpečnejšia látka pre zosvetľovanie pigmentu
V roku 1973 si všimol taliansky lekársky tím pod vedením profesorky Nazzaro-Porro, že kvasinka Pityrosparum ovale produkuje C9 nasýtenú dikarboxylovú kyselinu azelaovú, ktorá blokuje tvorbu pigmentu melanínu. Od tej doby výskumy potvrdili, že táto kyselina sa hodí nie len pre liečbu mnohých hyperpigmentácií, ale je úspešná aj pri liečbe akné. Dnes sa jedná o jedinú látku zosvetľujúcu pigment, ktorá sa používa súčasne v medicíne aj v kozmetike. Je maximálne bezpečná aj pri dlhodobej aplikácií a ľahko sa z tela vylučuje. Jediným problémom je jej malá vstrebateľnosť do kože. Len približne 4% sa dostanú až k melanocytom. Značka SynCare uviedla v roku 2001 White Action krém s 20% kyseliny azelaovej a 2% kyseliny mliečnej. Stala sa tak jednou z prvých spoločností v Európe, ktorá využila kyselinu azelaovú pre kozmetické zosvetľovanie pigmentu.

White action krém(110)
Základ starostlivosti vždy tvorí pravidelne používaný White Action krém 2 krát denne po dobu 5 až 6 mesiacov. Krém sa ľahko vmasíruje do hyperpigmentácie po dobu 20 až 30 sekúnd. Drobné zrnká v kréme zaisťujú lepší prienik látky do pokožky.
V ktorých prípadoch je kozmetické zosvetľovanie pigmentu vhodné: hyperpigmentácie (pigmentové „škvrny“) po nadmernom opaľovaní, po spálení, po akné, po iných zápaloch kože alebo získané v priebehu tehotenstva.

Ako zvýšiť účinok zosvetlenia a správne ho naštartovať
Celý proces zosvetľovania trvá až 6 mesiacov. Počas tejto doby by sa ošetrovaní nemali zámerne opaľovať a mali by používať napr. SUN Protect SPF 30 (255). V salónnej alebo v lekárskej praxi je možné zosvetľovanie „naštartovať“ vykonaním dermarollerovej mezoterapie prípravkom MezoWHITE (574) alebo aplikovať 4 dávky AHA GlycoHYAL ovocného peelingu G30 (556). S aplikáciou White Action krému sa začína až po kúrach. Starostlivo zákazníčke vysvetlíme, že efekt je viditeľný až po niekoľkých týždňoch pravidelnej aplikácie White Action krému.