Kyselina hyaluronová – kľúčová molekula proti starnutiu pleti

Ambulancia estetickej dermatológie Syncare, Brno.

Rada látok sa v kozmetických prípravkoch používa krátkodobo, pretože ich účinok je síce výrazný, ale postupne môže nastať obmedzenie pôsobnosti alebo nežiaduci návyk. Preto vedci hľadajú také zložky, ktoré je možné aplikovať dlhodobo, bez vedľajších efektov. Často využívajú ingrediencie, ktoré sú prirodzene obsiahnuté v ľudskom tele. Do tejto skupiny patrí kyselina hyaluronová.

Prečo nie je kyselina hyaluronová skutočne kyselina

Bohužiaľ sa dodnes objavujú vážne myslené rady, že kyselina hyaluronová na kožu dlhodobo nepatrí, nakoľko sa jedná o kyselinu. Neprávom. Kyselina hyaluronová je v skutočnosti špecifický typ sacharidu – cukru, ktorý vykazuje slabo kyslú reakciu. S klasickými kyselinami nemá nič spoločné.

Kyselina hyaluronová je prirodzene obsiahnutá v ľudskom tele ako biogénna zložka

Kyselinu hyaluronovú nájdeme v spojivovom a nervovom tkanive, ale tiež v koži. Táto skutočnosť je veľmi dôležitá z biologického hľadiska. Ako aktívna látka v kozmetických prípravkoch sa ľahko v tele odbúrava, nemá vedľajšie účinky a je nejedovatá. To ju predurčuje k využitiu ako ideálnu kozmetickú surovinu v krémoch a géloch.

Ako pôsobí kyselina hyaluronová v pleti

Aby sme pochopili význam kyseliny hyaluronovej pre pleť, musíme poznať jej funkciu. Kyselina hyaluronová sa nachádza ako vo vrchných vrstvách pokožky, predovšetkým v rohovej vrstve, tak v zamši. V kozmetike sa zameriavame na dopĺňanie kyseliny hyaluronovej do rohovej vrstvy. Pre účinné doplnenie do zamše je nevyhnutná injekčná aplikácia alebo použitie dermarollerovej mezoterapie. Kyselina hyaluronová je proteoglykan, t.j. komplexný sacharid, ktorý na seba viaže ďalšie látky vrátane vody. Zjednodušene je možné povedať, že vytvára prirodzený biogél, ktorý obklopuje bunky a tvorí tzv. extracelulárny matrix. Je možné tvrdiť, že táto látka je základným faktorom, spolu s kolagénom, pre plnosť pleti. jej nedostatok má priamu súvislosť s prejavmi starnutia kože.

Ako je možné brániť sa pred stratami kyseliny hyaluronovej v pleti

Okrem kozmetických postupov, ktoré sú uvedené nižšie, je dôležitá celková dlhodobá prevencia. Hlavný bod predstavuje ochrana pred slnečným žiarením a zábrana nadmernej straty vody. V USA už v roku 2002 dokázali priamu súvislosť medzi spálením kože a rýchlim úbytkom kyseliny hyaluronovej z pleti. rovnako je známe, že chlór z bazénov zvyšuje mieru rozpadu ako kyseliny hyaluronovej, tak kolagénových vlákien.

Komplexná starostlivosť SynCare prípravkami s kyselinou hyaluronovou

Vekové odporúčanie: V žiadnom ohľade nie je možné tvrdiť, že kyselina hyaluronová je vhodná iba pre strnúcu alebo zrelú pleť, avšak okolo 35. až 40. roku by táto mala byť používaná denne aj vo viacerých prípravkoch. Má mimoriadnu výhodou, nemusíte sa jej báť – je NENÁVYKOVÁ. SynCare ponúka kompletnú, intenzívnu ucelenú starostlivosť o pleť prípravkami s kyselinou hyaluronovou.

Tonizácia a príprava na ďalšie ošetrenie: REVITALIA revitalizujúca celulárna voda s kyselinou hyaluronovou (187) alebo Micelárna čistiaca voda s kyselinou hyaluronovou (192).

Intenzívna starostlivosť sérami: MULTI LIFT 100% kyselina hyaluronová sérum (188) alebo MULTI VOLUME 100% kyselina hyaluronová omladzujúce sérum (184).

Aktivačná starostlivosť alginátovou maskou: Morská alginátová maska s kyselinou hyaluronvou (189).

Záverečné ošetrenie: Očný krém s kyselinou hyaluronovou (185), Denný krém 100% kyselina hyaluronová (190) alebo Nočný krém 100% kyselina hyaluronová (186).