HYDRATÁCIA POKOŽKY – ROZUMIEME TOMUTO POJMU?

Sine aqua non vita est

Bez vody nie je život - tak znie doslovný preklad tejto latinskej vety. Na Zemi nie je bez vody možná žiadna forma života a vedci sa domnievajú, že podobne to bude aj kdekoľvek vo vesmíre. Zatiaľ čo bez potravy môže vydržať človek aj niekoľko týždňov, bez vody umiera v dôsledku metabolického rozvratu behom niekoľkých dní.

Prečo je „neživá“ voda základom života

Voda je anorganická zlúčenina, číra, bez farby a charakteristického zápachu. Molekula vody je tvorená dvoma atómami vodíka viazanými polárnou väzbou na atóm kyslíka. Za normálnych okolností by táto slabá väzby viedla k tomu, že voda by bola plynného skupenstva. Avšak vďaka vodíkovým mostíkom – neväzobným interakciám medzi susednými molekulami vody – sa jedná o kvapalinu. Rozpúšťa sa v nej rada látok. Práve tieto vlastnosti ju predurčili k tomu, aby sa stala „médiom“ života.

Voda v ľudskom organizme

Aby sme pochopili vzťah vody k hydratácií kože, je nevyhnutné vysvetliť rozdiely v jednotlivých typoch prítomnej vody v organizme:
1. voľná voda – slúži k rozpúšťaniu látok – napr. rada solí, oxid uhličitý, kyslík, ...
2. oxidačná voda – vzniká ako produkt spaľovaním tukov, cukrov, bielkován
3. hydratačná voda – je viazaná na koloidy. Práve tento typ vody významne ovplyvňuje hydratáciu pokožky.

Voda v koži

Pre kozmeticky optimálny vzhľad kože je zásadná predovšetkým hydratácia vrchných vrstiev pokožky. Pre celkovú funkčnosť kože má zásadný význam tiež väzba vody v štruktúrach druhej vrstvy kože – v zamši (dermis). V najvrchnejšej vrstve pokožky – rohovej vrstve, je až 40% všetkej vody pokožky. Z kozmetického hadiska to znamená, že optimálna hydratácia rohovej vrstvy pokožky je zásadná pre udržanie jej vláčnosti, jemnosti a turgoru. Voda v druhej vrstve – v zamši – je prítomná vnútri buniek (bunková voda) a okolo buniek (medzibunková voda). Významná časť medzibunkovej vody je viazaná vo forme gélu tvoreného vodou, kyselinou hyaluronovou a hydratovanými časťami kolagénnych vlákien. V priebehu starnutia, kedy dochádza k úbytku kolagénu a kyseliny hyaluronovej, nastáva pokles vody v zamši. Tým sa menia vlastnosti celej kože.

Hydratovať kožu znamená dodať jej viac než len vodu

Voda nie je v koži prítomná vo forme voľnej vody, ako ju vidíme napríklad v pohári, ale v koloidnom alebo pravom roztoku. Sú v nej rozpustené alebo rozptýlené látky typu solí, niektorých kyselín, ale tiež zbytky buniek pokožky – korneocytov, ktoré majú schopnosť vo vode bobtnať. Túto skupinu látok nazývame súhrnne prirodzený hydratačný komplex.

Znížený hydratácia = chybná bariérová funkcia kože

Pri narušení bariérovej funkcie kože – popáleniny, omrzliny, poleptaniny, dlhodobé dráždenie chemickými látkami, atopický ekzém, profesionálne dermatózy a iné – nastáva zvýšená strata vody z kože. Úroveň bariérovej funkcie kože je možné stanoviť meraním TEWL – transepidermálnej straty vody.

Hydratačné látky v kozmetike

Voda je súčasťou hydratácie kože, ale sama nehydratuje. Túto schopnosť majú látky s väzobným účinkom na molekuly vody. Okrem vyššie zmieneného hydratačného komplexu k nim radíme tiež glycerol (glycerín), ureu (močovina), niektoré polysacharidy alebo bielkoviny.

V suchej pokožke chýbajú látky vážiace vodu

Suchej pokožke chýbajú predovšetkým vodu pútajúce zložky a súčasne sa nedostatočne tvorí ochranný tukový kožný film. Obyčajné dodanie vody – napríklad z gélu – neprináša žiadny efekt. Tento stav vyžaduje aplikáciu emulzií (krémov, telových mliek), ktoré obsahujú ako lipidické zložky typu olejov, tak hydratačné látky. Vysoko hydratačný účinok má z dermokozmetiky SynCare napríklad SEBUCEL ukľudňujúce telové mlieko (167), Hydratačný telový balzam 100% kyselina hyaluronová a vitamín C (173) alebo na pleť tváre BioMineral hydratačný krém (304).