Citlivá pleť nie len v zime III. časť

Citlivá pleť sa vyskytuje v každom veku. Najčastejšie sa s ňou môžeme stretnúť u malých detí, v tehotenstve, po pôrode a od 35. roku vyššie – tzv. všeobecná citlivosť pleti dospelých. Posledný typ môže prejsť do trvalého zvýšenia citlivosti pleti v neskoršom veku.

citliva plet3 a

Citlivá detská pleť

Časové ohraničenie býva vymedzené pubertou, tj. do 9. až 12. roku. Citlivosť pleti často úzko súvisí s množstvom a typom kožného mazu na povrchu kože. Okrem medzibunkovej hmoty sú hlavným zdrojom povrchového tukového filmu mazové žľazy. Ich činnosť je riadená hormonálne a aktivuje sa v pubertálnom období, významnejšie až v puberte. Pokožka malých detí je nedostatočne chránená kožným tukovým filmom. Na druhej strane býva veľmi dobre hydratovaná. Tento zdanlivý paradox je daný schopnosťou rýchlo presúvať vodu do pokožky zo zamše aj celkovo vyšším obsahom vody v organizme dieťaťa. Z nedostatočnej ochrany povrchovou tukovou vrstvou vyplýva zvýšená citlivosť detskej pleti, ktorá je, na rozdiel od dospelosti, charakteristická pre väčšinu detí. Aj z uvedených dôvodov sa vždy pozeráme na detskú pleť ako na citlivú.
Odporúčaná starostlivosť SynCare
O pokožku dieťaťa sa starajú rodičia. Aj napriek tomu je vhodné začať už v útlom veku s vysvetľovaním kozmetickej starostlivosti tak, aby si dieťa vštepilo jej zásady ako návyk z detstva. Do kúpeľa je určený jemný Detský olej s nechtíkom BIO (160). Po umytí rúk, po kúpeli alebo po sprchovaní odporúčame SEBUCEL ukľudňujúce telové mlieko (167). Pokiaľ pokožka nie je vyslovene presušená, prípadne teplota cez deň neklesá pod 5°C, je možné namiesto mlieka použiť SEBUCEL krém (103).

 

 

citliva plet3 bCitlivá pleť v tehotenstve a po pôrode

Na rozdiel od detského veku neexistuje jedna základná príčina citlivosti. Rolu zohrávajú faktory hormonálne, ale tiež psychologické. V britskej štúdii (2009), vykonanej u 976 tehotných žien a žien v prvých šiestich mesiacoch po pôrode, uviedlo 63% žien, že pozorujú v tomto období zvýšenú citlivosť pleti, zatiaľ čo pred tehotenstvom to bolo len 38%. Pritom nedošlo k zmene typu pleti. prejavila sa zvýšená senzitivita na parfumovanú kozmetiku, vrátane silíc a neznášanlivosť k prípravkom s príliš vysokým obsahom tukových zložiek – a to aj u osôb so suchou pleťou. V 5. mesiaci po pôrode uvádzalo ešte 52% žien, že majú citlivú pleť.
Odporúčaná starostlivosť SynCare
Vždy rešpektujte nielen prítomnosť citlivosti, ale tiež typ pleti. Pre starostlivosť o suchú pleť odporúčame, podobne ako pri detskej pleti, SEBUCEL ukľudňujúce telové mlieko (167) alebo SEBUCEL krém (103), prípadne Hydratačný telový balzam (173). Z pleťových sér je vhodné napríklad Sérum ukľudňujúce (107). Pre starostlivosť o mastnú pleť volíme ľahké krémy SynCare bez parfumov: Krém pre mastnú a zmiešanú pleť denný (203) a jeho nočný variant (101). Z pleťových sér odporúčame Micro Ampoules Cellular Calming (3122).

 

 

citliva plet3 c

Všeobecne citlivá pleť dospelých

Pod týmto označením sa skrýva najčastejšia skupina osôb s citlivou pleťou – ženy a muži od 35. roku. Uvádzalo sa, že jej príčiny súvisia s určitým starnutím kože. Táto domnienka nebola potvrdená. U osôb, ktoré uvádzajú citlivosť pleti, často nenájdeme žiadnu zjavnú príčinu ani známky citlivosti. Objektívne môže byť prítomné začervenanie, pozitívny test SenziTestom (920) alebo zvýšená hodnota TEWL pri meraní prístrojom MC 750 alebo MC 1000, ale často nezostáva nič iné ako sa spoľahnúť na údaje klientky.
Odporúčaná starostlivosť SynCare
Dermo a bio kozmetika SynCare ponúka v skupine MediCARE ucelenú špeciálnu radu prípravkov pre starostlivosť o citlivú pleť. Rada je bez parfumov. Pre odlíčenie a čistenie odporúčame Čistiacu emulziu (310), pre dočistenie a tonizáciu Ukľudňujúce a výživné tonikum (311). Vhodnými sérami sú Sérum ukľudňujúce (107) alebo Micro Ampoules Cellular Calming (3122). Na výber sú dve pleťové masky - Maska ukľudňujúca so Shea maslom BIO CPK (128) alebo Morská alginátová maska proti začervenaniu BIO CPK (131). Nevyhnutný základ starostlivosti tvorí NICREAM krém (105), ktorý je najviac žiadaným, prípravkom na citlivú pleť.