Ako vybrať správne SPF prípravku podľa vášho fototypu a ušetriť

Súčasťou výbavy na dovolenku je skoro vždy ochranný prípravok pri opaľovaní. Čím je SPF vyššie, tým je spravidla ochranný prípravok pri opaľovaní drahší. Pritom v mnohých prípadoch nepotrebujeme také vysoké SPF. Kľúčom k správnemu výberu je poznať vlastný fototyp.

Fototyp kože je vrodený

Naša pokožka reaguje na UV žiarenie, či už zo slnka alebo v soláriu, v závislosti od jej prirodzených  schopností  brániť sa akútnemu poškodeniu po UV žiarení. To úzko súvisí s farbou pleti. Moderná lekárska veda rozdelila obyvateľov našej planéty do šiestich typov kože podľa toho, ako reagujú na UV žiarenie. Nazývame ich fototypy.

Znalosť vlastného fototypu je kľúčom k správnemu výberu prípravkov pri opaľovaní

Najčastejšou používanou klasifikáciou fofotypov je triedenie podľa amerického dermatológa Thomasa Fitzpatricka. Ten vytvoril 6 tried fototypov podľa farby kože, vlasov a očí a podľa prítomnosti väčšieho počtu malých pigmentových névov (pehy). Vysoké a veľmi vysoké SPF ochranného prípravku pri opaľovaní je vhodné používať u nižších stupňov fototypov. Naopak, najvyšší stupeň 6 nepotrebuje prakticky žiadnu SPF ochranu.

SynCare vytvoril obrazovú tabuľku fototypov pre rýchly výber správneho SPF

Tu si môžete stiahnuť tabuľku fototypov, kde nájdete ako vyzerajú ľudia s konkrétnym fototypom. Prvá hodnota SPF znamená prípravok, s ktorým by ste mali začať  a druhá, na aké SPF by ste mali prejsť po treťom až štvrtom dni. Máme vyskúšané, že tabuľka je spoľahlivá aj u detí. Kedykoľvek si budete vyberať vhodné SPF pre Váš fototyp, môžete mať tabuľku v mobile alebo vytlačenú. Práve vďaka nej môžete zistiť, že nepotrebujete pre bezpečné opaľovanie, tak vysoké SPF, ako ste si mysleli a preto ušetríte.